GüncelManşet

(Yenileniyor-Videolu) Taksim’de Kitle Polise Direniyor

İstanbul:

03.26

Polis İstiklal Caddesi’ne gaz bombası atmaya başladı.

02.27

Polisin çekilmesinin ardından vatandaşlar Mis Sokak’a tekrar barikat kurdu.

02.06

İstiklal Caddesi’nde halk toplanmaya devam ediyor. Polis caddenin Taksim çıkışında bekliyor. İstiklal Caddesine geçen kitle takrardan barikatlar kuruyor.

01.59

Direnişçilertekrardan İstiklal Caddesi’ne çıkıyor.

01.45 

Polis Mis Sokak’ı Akrep kullanarak plastik mermiyle taradı.

01.33

TOMA İstiklal’de tazyikli su sıkarak ilerliyor. Çevik ve Akrep plastik mermi ve gazla saldırıyor.

01.25

İstiklal Caddesinde Toma’nın karşısında bir grup direnişçi yoga yapıyor.

01.18

Mis Sokak’ta vatandaşlar Akrep’lerin saldırısını önlemek için barikat kuruyor.

01.16

İstiklal’deki polis saldırısı sürüyor, polis bir araya gelen her gruba gaz ve plastik mermi sıkıyor

01.00

Polis Mis Sokak’ta eylemcilere karşı plastik mermi kullanıyor.

00.42

İstiklal’de ara sokaklara dağılan akrepler gaz bombası atıyor.

00.35

Ara ara İstiklal Caddesinde toplanan kitle tarafından  “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları yükseliyor.

00.25

Mis Sokak’ta polisin saldırsı devam ediyor.

00.20

Polis İstiklal’de kendisini sadece yuhalayanlara birden coplarla saldırdı. Döverek gözaltına alıyorlar.

00.19

Polis İstiklal’de kendilerini protesto edenlere coplarla saldırıyor.1 kişiye 5 kişi saldırıyorlar!

00.10

İstiklal Caddesi’nde polis ara sokaklarda saldırmaya devam ediyor

00.08

Kadıköylüler polis saldırılarını protesto etmek için Rıhtım’da oturma eylemi yapıyor. Rıhtımda kesilen trafik hayırlara vesile oldu… korna sesi yerine, saksafonla yiğidim aslanım çalınıyor.

23.59

Şuan Mis Sokak ve Bekar Sokak polis ablukasına alındı.

23.55 

Kadıköy Altıyol’da toplanan halk yürüyüşe geçti.

23.35

Eylemciler şuan İstiklal Caddesi’nde ateş yakarak etrafında toplanmaya başladı.

22.34

Demirören AVM önünde bir kadın tacize uğradı. Tacizciye müdahale eden eylemcilerle çıkan arbede sırasında polis gelip tacizciye müdahale eden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi akademisyenlerinden Osman Erden’i gözaltına alınıyor. Polis tacizciye dokunmazken eylemcilerden Osman Erden şu anda gözaltında.

22.25

Muhabirimizin verdiği bilgiye göre, İstiklal Caddesine çok sayıda çevik kuvvet polisi getirildi. İstiklal Caddesi adeta abluka altında. Fransız Konsolosluğu önünde bekleyen kitleye polis saldırdı.

Ara sokaklara çekilen kitleye polis burada da saldırdı. Çok sayıda gözaltı var. İstiklal Caddesinde şu an sadece polis var. Polis esnafada saldırıyor. Esnaf polise tepki gösteriyor. Çatışmalar Taksim çevresindeki ara sokaklarda sürüyor.

22.00

İstiklal Caddesinde çatışmalar devam ediyor. Binerce insan “bu daha başlangıç mücadeley devam” sloganını atıyor.Polis,İstiklal Caddesinde akreplerle kitleye saldırıyor.

Plastik mermielrle kitleyi hedef alıyor. Aynı zamanda muhabirlerede plastik mermi sıkıyor. Etkin haber ajnsı, Mücadele Birliği ve Kızılbayrak muhabirleri plastik mermiyle yaralandı.Onlarca gözaltı var. Bir kişi başına isabet eden gaz fişeği sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırıldı. Bölgede youn bir biçimde gaz ve ses bombası kullanılıyor. 

20.00

Muhabirimizin verdiği bilgiye göre Ayhan Işık Sokak’ta esnaf kılığında sivil faşistler bir kişiyi linç etti. Gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak kitle de faşistlerin bulunduğu Ayhan Işık Sokaktaki dükkanları parçalayarak faşistleri dövdü. Saldırıda faşistlerin silah kullandığı da gelen bilgiler arasında. Polis destekli faşist saldırılar eylem alanında giderek artarken şuan itibari ile Sadri Alışık Sokak’ta da faşist saldırılar gerçekleştiriliyor.

18.30

Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine saat 17.30’da Galatasaray Meydanı ve istiklal Caddesi üzerinde toplanan kitleye polis hiçbir gerekçe göstermeden saldırdı.

TMMOB’un yetkilerini kısıtlayan yasayı protesto etmek için İstiklal Caddesi’ndebir araya gelen kitle sloganlarla Taksim Meydanı’nda yürümek istedi. Burada polis engeli ile karşılan kitle burada sloganlar atarak bir süre bekledi.

Uzun süren bekleyişin ardından polis kitleye kalkanlarla saldırdı. Saldırıya karşı direnişe geçen kitleye polis tazyikli su, plastik mermi ve gaz fişekleri ile saldıran polis birçok kişiyi yaralayarak gözaltına aldı. Saldırıya taşlar ve su şişeleri ile karşılık veren kitlenin üzerine Akrep türü zırhlı araçlardan plastik mermilerle ateş ediliyor.

 

 

[widgetkit id=232]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Nifi-7juI84&feature=youtu.be{/youtube}


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu