Manşet

“Tam 500 gün geçti…”

H. Merkezi:, “Yatıp kalkıp Roboskî diyeceğiz” diyen HDK, Roboskî Katliamı’nın üzerinden geçen 500 günün hesabını sormak için 11 Mayıs günü eylemde olacak!

28 Aralık 2011’de İHA’larla Şirnex’in Roboskî köyünde sınır ticareti yapan ve yarısından çoğunu çocukların oluşturduğu Kürt köylülerini bombalayan TC’nin bu katliamı üzerinden tam 500 gün geçti.

 

“Katliamın acısı orta yerde”

500. günde sokaklara çıkma çağrısı yapan Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi yazılı bir açıklama yaparak tüm kamuoyunu eyleme çağırdı.

Biz katliamın ardından; ‘yatıp kalkıp Roboskî diyeceğiz’ dedik, onlar katliamın üzerini örterek unutturmaya çalıştılar” diyen HDK, yaptığı açıklamada Katliamın acısı ve Kürt halkına hatırlattıkları katliam günü olduğu gibi bugünde orta yerde duruyor” sözleriyle katliamın acısının sürdüğüne vurgu yaptılar.

 

“Peşlerini bırakmayacağız”

Bizler, Roboskî katliamının da faili meçhuller arasına kaydedilmesine, üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz. İsimlerini bilmesek de ‘vur’ emrini verenleri, bunu gerçekleştirenleri unutmayacağız ve her fırsatta lanetleyeceğiz, peşlerini bırakmayacağız” diyen HDK, şu sözlerle eyleme çağrı yaptı:

Roboskî’yi unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı, yas tutmadığımızı, hesap soracağımızı hatırlatmak için; 11 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 18:00’DE GALATASARAY LİSESİ ÖNÜNDE olacağız.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu