Güncel

Tarsus’ta Halk, Rıza’nın Yaşamını Yitirmesine Karşı Sokağa Çıktı

 

Mersin\Tarsus: 09.06.2014 tarihinde Fahrettinpaşa Mahallesinde gerçekleşen Lice katliamını protesto eyleminde çıkan çatışmada,  polisten kaçarken darp edilen Rıza Bayram isimli genç ölü bulundu.

Kendisinden 4 gün haber alınamayan ve cesedine Berdan Irmağında, su altı ekiplerince yapılan iki günlük çalışmanın ardından ulaşılan Rıza’nın yaşamını yitirmesine bölge halkı büyük tepki gösterdi. Rıza’nın suya düşmesiyle ilgili halk arasında konuşlan iddialardan biri, Rıza’nın, polis tarafından darp edilmesinden sonra suya atıldığı, diğeri ise polisin kullandığı plastik mermiyle yaralanarak suya düşmesi.

Rıza’nın cenazesi Adli Tıp Kurumunda incelemeye alındı ancak yetkililer yaptıkları açıklamada ölüm sebebini beliryemediklerini dile getirdi. Rıza’nın yaşamını yitirmesi bölge halkı tarafından gün boyunca yapılan eylemlerle protesto edildi. Eylemler sırasında biri DİHA muhabiri Ahmet Kanbal olmak üzere beş kişi gözaltına alındı. DİHA muhabirinin gözaltına alınmasının sebebi ise çok ilginç. Soruşturmayı haber yapan muhabirin gizliliği ihlal ettiği emniyet tarafından iddia edildi. Fakat böyle bir gizlilik yoktu. Gözaltının ardından DİHA muhabiri ve diğer tutuklular serbest bırakıldı.

Saat: 22.00’de Fahrettinpaşa Mahallesindeki Lice eyleminde çıkan çatışmada polisten kaçarken yakalanan ve darp edilen, ardından 4 gün haber alınamadıktan sonra ırmakta ölü bulunan Rıza Bayram’ın Barbaros Mahallesinde bulunan taziye çadırına polisin plastik mermi ve TOMA’larla saldırmasıyla çatışmalar başladı. Polisin saldırısına kitle Molotof ve havai fişeklerle karşılık veriyor.

Çatışmalar kitlenin taziye çadırının önüne gelmesiyle yapılan saygı duruşuyla sona erdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu