Güncel

Tarsus’ta Sivas anması

Mersin\Tarsus: Dün (1 Temmuz) saat 19.30’da Tarsus Yarenlik Alanı’nda Pir Sultan Abdal Kültür Derneği‘nin öncülük ettiği, Partizan, Halk Cephesi, SDP, Eğitim-Sen, Halkevi, TKP, EMEP, ÖDP, TKP1920, Musalla Gençliği ve Yenice Gençlik Oluşumu’nun da destek verdiği yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yürüyüş esnasında Sivas şehitlerinin ismi söylenerek, “Yaşıyor” diye haykırdı. Eylemde sık sık “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Pir Sultan’lar ölmez binler yetişir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

 

“Devlet, Sivas’la yüzleşmedi”

Yürüyüşten sonra yapılan basın açıklamasında, kitle adına konuşan Pir Sultan Abdal Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe33 insanımızın, tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşlilinde ateşe verilerek öldürüldüğü madımak katliamının üzerinden 21 yıl geçti. Bugün Irak’ta, Suriye’de kafa kesen, ciğer söküp yiyen selefi grupların benzerlerinin ‘Yak ulan yak, cehennem ateşi’ diyerek katliamı seyretmelerini bizler unutmadık. İnsanlık tarihinde bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye, ne yazık ki Madımak katliamıyla yüzleşmedi, arkasındaki karanlığı aydınlatamadı” dedi.

 

tarsusta sivas anmasi2“Neo-liberal politikalarla gerici, ırkçı, şoven politikalar atbaşı gidiyor”

Konuşmasına devam eden Erçe “Dersim’in kayıp kızlarının yaşadığı acılardan da, Kızıltepe’de 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın öldürülmesinden de 12 yaşındaki Koray Kaya’nın Madımak’ta ateşe verilmesinden de 14 yaşındaki Berkin’in öldürülmesinden de sorumlu olan devlet, aynı devlettir. Bu devlet, farklı uluslardan, inançlardan ve milliyetlerden oluşan Anadolu halklarını Türk-İslam potasında eriterek kendisine makbul yurttaşlar yaratmak isterken Soma’da yüzlerce işçinin ölümü karşısında ‘bu işin fıtratında var’ söylemiyle taşeronlaşmanın, sömürünün, kapitalist vahşetin üzerini örtüyor. Yetmiyor, HES projeleriyle doğayı yok ediyor, su kaynaklarını sermayeye peşkeş çekiyor, kentsel dönüşüm projeleriyle milyonları yoksullaştırırken, iktidar destekli rant şebekelerini bir ahtapota dönüştürüyor. Neo-liberal politikalarla gerici, ırkçı, şoven politikalar atbaşı gidiyor” dedi.

Erçe sözlerini “Türkülerimiz kardeşçe söylenmeli, derelerimiz özgürce akmalı ve herkes özgür olmalı” diyerek ve 2 Temmuz Sivas’ta buluşma çağrısı yaparak noktaladı.

Eylem, Yenice Gençlik Oluşumu’nun semah gösterisi ve ardından kültür sanat grubunun müzik dinletisiyle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu