Manşet

TC faşizmi bir Kürt gencini daha katletti!

H.Merkezi:PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat’ı protesto eylemleri başladı. Amed’in Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde dün akşam yapılan eyleme kolluk güçleri saldırdı. Saldırıda 19 yaşındaki Şahin Öner adlı genç polis aracıyla (akrep) ezilerek katledildi.
Devletin barış süreci olarak işlediği bu süreçlerde samimiyetsiz davrandığını  görüyoruz. Bir yandan barış diyor bir yandan da Kürtleri katletmeye devam ediyor. Bir yandan süreci güllük gülistanlık gösteriyor, görüşmeler yapıyor ama öte yandan görüyoruz ki açık açık saldırmaya ve bu sahte barış sürecini sistematik bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Barış görüşmeleri, İmralı ile müzakere, Kürt açılımı vb. argümanların tartışıldığı bir dönemde Paris katliamı, gerillaya yönelen operasyonlar vb. pratiklerin ardından, bu kez de Amed’de protesto eylemine katılan 19 yaşındaki Şahin Öner adlı Kürt genci polis aracıyla katledildi. Tüm bu yaşananlar devletin iki yüzlülüğünü koruduğunu gösteriyor.

Polis ve medya işbirliği
Bu sürecin bir parçası olan burjuva-feodal basının da sessiz kalmasını bekleyemeyiz. Devlet,  fiziki saldırmaya devam ederken basın yalan yanlış yazılarıyla barış sürecini süsleyor.
Burjuva basın; olayın görgü tanıklarından ziyade polis bilgilerine dayanarak  “Göstericilerin arasında bulunan bir kişi ise polise atmak üzere hazırladığı el yapımı bomba, polise atmadan patladı. Büyük gürültüyle patlayan bomba genci ağır yaraladı. Gencin eli, yüzü, göğüs bölgesi parçalanırken bir kulağı da koptu. Başında ve vücudunun çeşitli yerlerinde yanmalar var” şeklindeki verdiği yalan bilgilerde de süreci devletle birlikte ortak çıkarları doğtultusnda işliyor.Devletin faşist, katliamcı yüzünü gizlemeye çalışıyor ama nafile.

onerDevlet ve medyanın yalanları nereye kadar?
Şahin Öner’in morgta çekilen fotoğrafları ile devletin ve burjuva-feodal basının yalanları ortaya çıktı. Çekilen fotoğraflada Şahin Öner’in vücut bütünlüğünde herhangi bir kaybın olmadığı, ellerinde ve avuçlarında herhangi bir yaralama izi bulunmadığı, göğüs kısmında yerde sürüklenmeden kaynaklı birkaç çizik dışında doğru düzgün iz olmadığı, emniyetin belirttiği “kafasında yanık oluştuğu” bilgilerini gösteren herhangi bir yanık izine rastlanmadığı, yüzünün sağ tarafında çarpma ve görgü tanıklarının belirttiği “çarptıktan snra yerde sürüklendi” ifadelerini doğrulayan izler görüldüğü, yüzün sağ tarafında sıyrılmalar olduğu görüldü. Fotoğraflar ve amed hakının söyledikleri  burjuva basının yalanlarını boşa çıkardı.
Öte yandan gösteri sırasında olay yerinde kayıtta olan kamera görüntülerinde 2 akrep tipi zırhlı aracın Öner’in yaşamını yitirdiği sokağa hızlı bir şekilde girdiği ve araçların sokağa girmesinin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra kadınların ağıtlarının yükseldiği görüldü.mezar Yine olay yerinde zırhlı araçların fren izleri de olayın katliam olduğunu kanıtlıyor.
AKP’nin “ileri demokrasi”, ”barış süreci” söylemi etrafında süren tasfiye hareketi ve daha bugun  19 yaşındaki bir genci polis aracıyla katlederek  döktüğü/dökmeye devam ettiği kanlarla  barış sürecini, samimiyetsiz ve tam da TC’nin kendisiyle birleşen, faşizm kelimesiyle ilerletiyor.

Katledilen Kürt genci toprağa verildi
Ailesi tarafından Diyarbakır Devlet Hastanesi morgundan alınan Öner’in cenazesi Şahin, öğrenci arkadaşları ve öğretmenlerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin katıldığı törenle 10 Şubat günü  toprağa verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu