Emek

TCDD’de iş cinayeti; 1 işçi ağır yaralı

H.Merkezi: Devlet Demiryolları çalışanı Gültekin Ulus, yüksek gerilime kapılarak ağır yaralandı.

TCDD Edirne Elektrifikasyon Şefliğinde çalışan Gültekin Ulus, önceki gün iş cinayeti sonucu yaralandı.

Birleşik Taşımacılık Sendikası, yaptığı yazılı açıklamada, Ulus’un 11 Ocak’ta Kırklareli’ye bağlı Büyükmandıra beldesinde yer alan TCDD’ye ait trafo merkezinde çalışma yaparken yüksek gerilime kapılarak ağır yaralandığını belirtti.

BTS (Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası) tarafından yapılan açıklamada, “Bu tip işyerlerinde çalışan personelin muhatap olduğu enerji 154.000 Volt olup, personel; izinsiz, yetkisiz ve yüksek gerilim ehliyeti yani EKAT adlı belgesi olmadan buralara giremeyeceği gibi asla çalışma yapamaz, çalışmalara da katılamaz.

Yıllar önce sendikamızın da takipçisi olduğu bu konuda, 19 Mart 2010 tarihinde yani bundan 8 yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bir karar vererek, daha doğrusu devam eden bir tartışmaya son vererek; 1000 Volt ve üzeri voltaja tabi işyerlerinde çalışan tüm personelin mutlak suretle “Kuvvetli Akım Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi” olan EKAT belgesi alması gerektiğine hükmetmiş, bu konuda demiryollarının bir istisnaya asla tabi olmayacağını net bir şekilde vurgulamıştır” şeklinde ihmale işaret etti.

“TCDD önlem almadığı için bu kazadan sorumludur”

BTS yaptığı açıklamada, “Bu durum demiryolu yönetiminin yanlış politikaları ve uygulamalarının iflas ettiğinin acı bir göstergesidir. Ve yol yakınken TCDD yönetimi ve ilgili bakanlık bürokratları “bu acı olaydan” ders çıkartarak, bu fiyaskoya son vermeli, işyeri birleştirmelerinden vazgeçmelidirler. Aynı zamanda bu konudaki yanlış ve hukuksuz mevzuat yada taslakları geri çekilmeli/iptal edilmelidir. Bu tip acı olayların yaşanmaması için, EKAT kurslarına ilgili tüm personelin gitmesi sağlanmalı, bu tip işyerleri için Elektrik Mühendisi kadrosu ihdas edilmelidir” gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle TCDD’nin sorumlu olduğunu söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu