Güncel

Tekirdağ hapishanesinde baskılar artıyor

İstanbul: Hapishaneleri tutsakları teslim alma aracı olarak gören sistemin baskıları sürüyor. Her defasında tutsakların direnişleriyle karşılaşmasına rağmen bu politikasının işe yarayacağını düşünüyor. Gün geçtikçe artan baskıları gazetemize gönderdiği faksla anlatan Tekirdağ 2 No’lu hapishanede bulunan Hüseyin Polat yaşadıklarını şöyle dile getirdi:

“-1 Mayıs, Newroz, 19 Aralık gibi tarihi önemdeki gün ve bayramlarda kutlama veya anma yapmamıza dahi tahammül edemeyen hapishane idaresinin sırf bu nedenle “Greksiz yere slogan atmak” gerekçesiyle disiplin cezasına çarptırmaktadır tutuklu ve hükümlüleri. Akla ziyan bu gerekçelerle iletişim ve ziyaretten men cezalarına alışmıştık(!) ama yeni yıl vesilesiyle sesimizi duyurabileceğimiz hücrelerdeki arkadaşlarımın yeni yılını kutladığımız, karşılıklı teminiler de bulunduğumuz, coşkumuzu neşemizi marşlar ve şiirler okuyarak paylaştığımız içinde “gereksiz yere slogan atmak” nedeniyle bazı arkadaşlarımız disiplin cezalarına çarptırılabileceğini hiç düşünmemiştik. Hemde o yılbaşı gecesi tek bir slogan attığımız halde! Abartısız idarenin halet-i ruhiyesine bağlı olarak verilen disiplin cezaları nedeniyle “şartlı tahliye” tarihleri geldiği halde “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmeyip hapishanede tutulma devam eden arkadaşlarımıza yeni arkadaşlar ekleniyor.

-Bu uygulamaların hiçbirisi Tekirdağ 2 nolu f tipi hapishane idaresini tatmin etmemiş olacak ki yeni yılla birlikte yeni bir keyfiyetçi uygulamayı daha devreye sokuyor.  Tecrit ve izolasyon terörünün en katmerlisini yaşadığımız ve neredeyse 7 gün 24 saat tıkılı olduğumuz üçlü veya tekli hücrelerde okuyacağımız kitap, dergi ve gazete sınırlama getiriliyor. Hayır! Hayır! İstediğimiz tür ve nitelikte yayınları zaten okuyamıyoruz. Adımıza yatırılan ya da postalanan ama “sakıncalı” bulunduğu için tarafımıza verilmeyip el konulan kitap, dergi ve gazetenin haddi hesabı yok. Bu seferde kısıtlama/sınırlama şöyle; 10 kitap, 10 dergi, 10 gazetenin bir fazlasını bulundurmak YASAK! F tipinde Atlas ve haritayı yasaklıyor. Aynı idare 2005 yılında da benzer bir uygulamaya gidip 5 kitap sınırlaması getirmeye çalışmıştı. İdarenin bu uygulaması nedeniyle yaptığımız itiraz Tekirdağ 2. ACM tarafından “hukuka aykırı” olduğu için durdurulmuştu. (Tekirdağ 2.ACM’nin bu gibi uygulamalarda lehimize karar verildiği pek görülmüş bir şey değildir) bu uygulamada ısrar edilmesi durumunda doğacak sonuçlardan hiç kuşku yok ki hapishane idaresi ve adalet bakanlığı sorumlu olacaktır”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu