Güncel

Tekirdağ Newroz’a izin çıktı, Cizre ilk ateşini yaktı

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde 20 Mart’ta yapılacak Newroz kutlamasına izin çıkarken, Şırnak Cizre'de Newroz ateşi yakıldı.

Tekirdağ Newroz Tertip Komitesi, “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla 20 Mart’ta 10.00 ile 15.00 saatleri arasında yapılmak istenen Newroz kutlaması için Ergene Kaymakamlığı’na başvuru yaptı.
Başvuruyu değerlendiren Kaymakamlık, 20 Mart’ta yapılacak kutlanmaya izin verdi.

Cizre Newroz Tertip Komitesi, yakılan ateşle Newroz’un startını vererek, herkesi 21 Mart’ta gerçekleştirilecek kutlamalara katılmaya davet etti.

Şırnak’ta Cizre Newroz Tertip Komitesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü binasının bahçesinde yaptığı açıklamayla, Newroz kutlamalarının startını verdi. Açıklamaya, HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş ile çok sayıda kişi katıldı.

Newroz Tertip Komitesi üyesi Zilan Ecevit, 21 Mart’ta saat 10.00-16.00 saatleri arasında Konak Mahallesi’nde bulunan Newroz alanında yapmayı planladıkları kutlamalar için başvuruda bulunduklarını aktardı. Newroz’un zulme karşı başkaldırı günü olduğunu belirten Ecevit,

“Halkların kardeşliğinin tesis edildiği birlikte yaşamın inşa edildiği gündür. Halklar her yıl Newroz’u büyük bir coşku ile kutlamaktadır. Newroz hiçbir zaman iktidarların engellerine takılmamıştır. Biz Kürt halkı için umutların yeşerdiği gün olan Newroz’u, her şart altında kutlayacağız. Cizre olarak 90’lı yıllarda tüm saldırılara rağmen halkımız büyük bedeller ödeyerek, ulusal bayramını kutlamıştır. Bu çevrede tüm halkımızı Newroz alanlarına çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu