Emek

Teknopark işçileri aileleriyle Kadıköy’de

İstanbul’un en prestijli projesi” olarak reklamları servis edilen, İstanbul Ticaret Odası, Savunma Müsteşarlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri’nin biraraya gelerek oluşturdukları bir proje olan Teknopark İstanbul Projesi inşaatında aylarca, ağır çalışma koşulları altında çalışmalarına rağmen ücretlerini alamayan işçiler, yaklaşık 2 haftadır ücretlerini alabilmek için direnişteler.

Defalarca proje sahiplerinden olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) önünde eylem yaparak haklarını isteyen işçiler, 4 Ocak’ta yaptıkları eylem sırasında polis terörüne maruz kaldılar.

Bu durumu protesto eden işçiler bugün de (6 Şubat) aileleriyle Kadıköy Kilise önünde buluşup buradan İskele’ye bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Aileleri ile birlikte gelen işçiler kilise önünden başlattıkları yürüyüşte “Aylardır ücretlerimizi alamadık! İşte Teknopark projeniz! Direne direne kazanacağız!/Tekhopark İstanbul İnşaat işçileri” pankartı açtlar. Pankartı direnişçi işçilerin çocukları taşıdı.

İşçileri ayrıca “İTO şaşırma sabrımızı taşırma!”, “İşçilerin parasıyla servet yapılmaz!”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Ücret hakkımız gaspedilemez!”, “Taşeron işçisi köle değildir!” yazılı dövizleri taşıdılar.

 

“Emeğimizin karşılığını istiyoruz”

İskele önüne gelindiğinde yapılan açıklamada 4 Ocak’ta gerçekleşen saldırıyı protesto eden işçiler, burjuva-feodal medyanın da İTO’nun sözcülüğünü yaparak, işçileri “gözü dönmüş bir saldırgan” olarak gösterdiklerini belirttiler.

Bizler, ayladır bu projenin tamamlanması için alın teri dökenler, teknik elemanından sahadaki işçisine hiçbirimiz lütuf istemiyoruz! Bizler emeğimizin karşılığını istiyoruz” diyen işçiler, “buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Ücretlerimiz ödeninceye kadar proje sahiplerinin peşini bırakmayacağız” dediler.

Açıklamanın ardından “İTO şaşırma, sabrımızı taşırma!” sloganı atıldı.

Açıklamanın ardından eyleme destek verenler adına söz alan ÇHD üyesi Av. Zeycan Balcı ŞimşekBizim üstümüze polisi gönderebilirsiniz, gazlayabilirsiniz, yolumuzu kapatabilirsiniz ama bizi mücadelemizden vazgeçiremezsiniz. Teknopark İstanbul Projesi’nin gerçek yüzünü göstermeye devam edeceğiz. Ancak haklarımızı aldığımız zaman, mücadelemizi bitiririz ve ÇHD olarak sonuna kadar işçi arkadaşların yanındayız” dedi.

 

Eyleme diğer direnişlerden de destek

OSB İMES İşçileri Derneği üyeleri eyleme “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni! Hakları ve onurları için direnen Teknopark işçileri yalnız değildir!” ozalitiyle katıldılar. Abdi İbrahim işçileri de “Haklarımız ve geleceğimiz için direniyoruz! İşimizi geri istiyoruz!” pankartını taşıdılar.

Ardından direnişçi Abdiibrahim işçisi söz aldı. Cuma günü İTO önünde saldırıya maruz kaldıklarını belirterek, “bizler burada onurlu bir gelecek için mücadele ediyoruz. Bundan sonra da bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu