Emek

Teknopark işçileri İTO önüne çadır kurdu(Video Haber)

Teknopark işçileri, İstanbul Ticaret Odası önüne kurdukları çadırda direnişlerini sürdürecek.

İstanbul: Ücretlerinin ödenmesi talebiyle direnen Teknopark işçileri, bugün(11 Ocak) saat 12.30’da İstanbul Ticaret Odası önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler, açıklamanın ardından İTO önüne direniş çadırı kurdu.

Aylık ücretlerimizi alamadık, direne direne kazanacağız” pankartın arkasında bir araya gelen teknopark işçileri bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçilerin adına basın açıklaması yapan, Haydar Yalçınkaya açıklamada şunları söyledi.

Bir kez daha buraya, İstanbul Ticaret Odası’nın önüne ücret hakkımızın gaspını protesto etmek için geldik. Üç haftadır sokaklardayız, üç haftadır emeğimizin karşılığı almak için mücadele ediyoruz. Teknopark yönetimi topu uzunlara uzunlar taşeronlara taşeronlar yine ana firmalara atmaktadır. Süreci böylece uzatan patronlar, bu karmaşanın bizlerin hayatında nelere mal olduğunu umursamadıklarını gösteriyorlar.

“Vazgeçmeyeceğiz!”

Haydar Yalçınkaya, 4 0cak günü Ticaret Odası’nın önüne bir kez daha gidip ücret hakkımızı istediklerini, patronların çözüm noktasında adım atamadıklarını ve polis saldırına maruz bıraktıklarını dile getirdi. Haydar Yalçınkaya; “İstanbul Emniyet Müdürlüğü ücretlerimizi gasp edenlere değil ücret hakkımızı isteyen biz işçilere saldırmış ve 4 arkadaşımız polisin kullandığı gaz ve cop sebebiyle hastaneye kaldırılmıştır” dedi.

“Biz haklıyız, ne yaparsanız yapın bu durumu değiştiremezsiniz” diyen Haydar Yalçınkaya; “Ücretlerimiz ödeninceye kadar patronların ve proje sahiplerinin peşini bırakmayacağız. Bizim paralarımızla villa alıyorlar, bize emeğimizle kazandığımız parayı tekno-1 2vermiyorlar. Biz haftalardır uyumuyoruz. Kolaylıkla çözülebilecek bu durumu, bizleri mağdur etme pahasına umursamayanlar da artık evlerinde rahat uyumasınlar. Bilsinler buradayız ücret hakkımız verilinceye kadar peşlerini bırakmayacağız” sözlerini vurgulayarak, Pazartesi günü sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

 

Tankınız  Gazınız Vız Gelir Vız

Yalçınkaya’nın ardından işçilerin avukatı Zeycan Balcı Şimşek, söz alarak direnişte olan işçilerin meşrulunu anlatarak bu konuda gerekli olan tüm adımları atacaklarını hukuki süreci başlatacaklarını dile getirdi. Şimşek 3 hafta içinde Uzunlar inşaat ve İstanbul Ticaret Odası ile görüştüklerini yalnız bir türlü muhatap bulamadıklarını, sürekli “sorumluluk bizde değil bizim kapımızda çadır açmayın” sözlerinin sarf edildiğini, birbirlerinin kapısına yönlendirdiklerini dile getir. Şimşek ne olursa olsun işçiler haklarını alana kadar mücadele edeceklerini gerekli her şeyi yapacaklarını vurguladı.

Teknopark işçileri, açıklamanın ardından İstanbul Ticaret Odası önüne çadır kurmak istedi. Polis, zabıta ve özel güvenlik, belediyeden izin alınması gerektiğini belirterek, çadırın kurulmasını engellemeye çalıştı. Ancak başaramadılar işçiler, çadırlarını kurarak, “Tankınız gazınız vız gelir bize vız”,”Direne direne kazanacağız”, “Ücret hakkımız söke söke alırız” şeklinde sloganlarla direnişlerini başlattı.

İşçiler emekten yana olan tüm güçleri mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz

Teknopark işçilerinin eylemine; Tüm Bel-Sen, Genel-iş ve İnşaat İşçileri Derneği üyeleri de destek verdi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Me94rNTcu6Y&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu