Güncel

Temmuz ayında 123 işçi katledildi.

H.Merkezi: İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Temmuz ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

İSİG, öncelikle ücret, iş güvencesi, işçi sağlığı/iş güvenliği ve sosyal hakları için çeşitli biçimlerde direnişte olan, mücadele eden Alanya Devlet Hastanesi sağlık işçileri, BEDAŞ işçileri, Ceyhan Devlet Hastanesi TOKİ inşaat işçileri, Deva Holding işçileri, Feniş işçileri, İzmir Bortar Yemek Fabrikası işçileri, Kent Gıda işçileri, Kimberly Clark işçileri, Kocaeli Tıp Fakültesi sağlık işçileri, M&T Reklam işçileri, SÜTAŞ işçileri, Şişecam işçileri, Yıldız Entegre işçileri ve ülkenin dört bir yanında direnişte olan tüm işçileri selamladı.

Raporda, Temmuz ayında en az 123 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Bunlardan 16’sı kadın, 9’u çocuk işçi.

Rapora göre, Temmuz ayında iş cinayetleri en çok tarım, inşaat, metal, belediye/genel işler ve gıda işkollarında yaşandı. Tarım ve orman iş kolunda 42 işçi, inşaat ve yol işkolunda 24 işçi yaşamını yitirdi.

Rapora göre, Temmuz’da hayatını kaybeden 123 emekçinin 97’si işçi, memur statüsünde çalışan ücretliler, 23’ü çiftçi/küçük toprak sahibi ve 3’ü kendi hesabına çalışan/esnaflardan oluşuyor.

33 işçi trafik ve servis kazası nedeniyle yaşamını yitirirken, 6 işçi de meslek hastalığından öldü. 6 çiftçi ise kene ısırması nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) sonucu yaşamını yitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu