Emek

İşten çıkarılan Elta işçileri eylem yaptı

H. Merkezi: RMK Tersanesi taşeronu Elta Gemi Elektrik Mühendislik Şirketi‘nden işten atılan ve hakları için mücadele eden işçiler, Emek Sineması önünde biraraya gelerek hakları için bir eylem gerçekleştirdi.

Tersane işçisi köle değildir“, “Tersaneler cehennem işçiler köle kalmayacak” sloganları atan işçiler, buradan Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Burada, bir süre oturma eylemi yapan işçiler adına açıklamayı Murat Akırmak yaptı.

Aralık ayında Elta patronu bilinçli olarak mesaileri kesti. Zam yapmak istemediler. Zam sürecinde bir grup arkadaşımızın zam talebiyle topladıkları imzaları şirkete iletmeleri üzerine patron 6 işçiyi işten çıkardı. Arkadaşlarımız için RMK Tersanesi önünde direnişe geçtik. 3 gün süren direnişin ardından yıllardır yapılmayan zam yapıldı” diyen Akırmak, “İnsanca yaşanacak ücret talebiyle gittiğimiz Elta patronu Erkan Coşkun, bizlere yıllardır kullandırmadığı senelik izne çıkaracağımızı söyledi. Bizler de izin değil taleplerimizin kabul edilmesini istedik. Bizlere zorla istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar. Karşı çıkınca 10 Mart günü giriş kartlarımız iptal edildi, 4 işçi işten çıkarıldık” sözleriyle işten çıkarılma sürecini anlattı.

14 Mart günü ana firma RMK Tersanesi önünde direnişe geçtiklerini aktaran Akırmak, “Haklarımızı, çocuklarımızın geleceğini çalmaya çalışanlara karşı direnişimiz sürüyor. Haklarımızı alana kadar geleceğimiz ve onurumuz için direneceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu