Emek

Tersane işçisinden işgal eylemi!

Kartal: İşçilere, emekçilere dönük saldırılar devam ederken adını “iş cinayetleriyle” duyurmuş Tuzla Tersaneleri bu kez hak gasplarıyla gündemde.

Ada Tersanesinde maaşları ödenmediği için direnişte olan işçiler, gasp edilen hakları için iş durdurma vb eylemler yapmakta.

Direnişlerine Ada Tersaneleri önünde direnişte olan işçiler bugün saat 12.30’da elemdeydi. Daha önce saldırıya uğrayan işçiler, geçtiğimiz günlerde de patron tarafından üzerlerine arac sürerek yaralanmıştı. İşçiler saldırılar karşısında direnişlerini büyük bir kararlılıkla sürdürmektedir.

 İşçiler bir kısmı eylem sırasında tersanedeki vinçlerin üzerine çıkarak tersaneyi işgal etti.

Vinçlerin üstüne çıkan işçiler “direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla ücretlerin ödenmesini istedi. Ada Tersanesi kapısında “Ücret Hakkımız direniyoruz, kazanacağız!” yazılı pankart açan Limter-İş Sendikası öncülüğündeki işçiler, ücretlerimiz ödensin eylemimize son veririz, hemen buradan gideriz” şeklinde konuşarak ücretler ödenmediği takdirde eylemlerini sürdüreceklerinin mesajını verdi.

Ardından Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, tersane patronuyla onlarca görüşme yaptıklarını ancak her hangi bir adım atılmadığını, işçiler direnmekten başka yapacakları bir şey olmadığı söyledi. İşçilere sürekli ücretlerin verileceğine dair söz verildiği, bu sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediği dile getirdi. Patronun 2-3 bin TL ödeme yapması gerekirken 300-400 TL gibi bir miktarda ödeme yaparak işçilerle adeta dalga geçtiğini belirten Saygılı, işçiler gasp edilen hakları için direnişe devam ederek mücadeleyi yükselteceğini vurguladı.

Eyleme BDP, ESP Pir Sultan Abdal Derneği, Devrimci Anarşist Faaliyet katılarak destek verdi.

İşçiler eylemlerini sloganlar eşliğinde sürdürmekte. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu