Güncel

TGC’den tutuklu gazeteci Zeynep Kuray ve Kadriye Adanır’a ödül verdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından 1987 yılından beri verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri sahibini buldu. The Marmara Otal’de düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, konuşmasında “gazetecilerin topluma terörist olarak gösterilip tutuklanmasını” en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) üyelerinin ve üst düzeydeki yargı görevlilerinin tavırları ortadayken görevlerini sürdürmelerinin hukukla bir bağlantısının olmadığını vurguladı.

En temel hukuk kuralı olan masumiyet karinesinin yok sayıldığı bir ortamda gazetecilik görevlerini yerine getirenlerin bu yüzden tutuklandığını vurgulayan Erinç kürsüden indi. Açılış konuşmasından sonra basın özgürlğü konusunda yaptığı çalışmalardan kaynaklı gazeteci Ferai Tınç’a ödül verildi.

Ferai Tınç konuşmasında gazetecilerin terörist ilan etmenin basında çok sesliliği engellemek için yapıldığını vurguladı. Tınç devamında özgürlüklerin kısıtlanmasının nedenini güvenlik olarak gsöterilse de bit toplumun güvenliğinin ancak halkın özgür yaşamasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Tutuklu gazeteciler adına ise ödül alanlar ise Aram Yayınları İmtiyaz Sahibi Bedri Adanır ve Zeynep Kuray oldu. Adanır ve Kuray’ın ödüllerini ablaları Kadriye Adanır ile Sema Kuray aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu