Güncel

THY direnişi grev yasağını kaldırdı!(yenilendi video haber)

İstanbul: Hava-İş öncülüğünde devam eden THY işçileri grev hakkını almanın coşkusuyla 6. Oturma eylemlerini gerçekleştirdi.

İşçi kıyımına son!”, “İş ekmek yoksa barışta yok!” dövizlerinin taşındığı eylemde işçiler sık sık “Direndik kazandık sıra işe gelecek!”, “Direnen işçiler asla yenilmez!”, “THY direnişin simgesi!” sloganlarını haykırdı.

Eyleme Belediye-İş gibi sendikaların yanı sıra direnişte olan HEY Tekstil işçileri ile aralarında DDSB’nin de bulunduğu pek çok devrimci, demokratik kitle örgütü katılarak destek verdi.

Oldukça renkli ve coşkulu başlayan oturma eylemi 1 saat boyunca aynı coşku içinde devam etti.

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçil, “144. Gününde olan direnişlerinin ‘biz kazanacağız!’ demiştik, kazanmaya adım adım yaklaşıyoruz. Tarih inançla kavgaya tutuşanların zaferini mutlaka müjdeler” şeklindeki sözleriyle açıklamalarına başladı.

Daha sonra direniş işçilerinden Doğa Mutluer, basın açıklamasını okudu.

TBMM’de görüşülen Toplu İş İlişkileri Yasası ile getirilen grev yasağının kaldırıldığını belirterek,  “grev yasağı yasa teklifini THY A.O yönetimi istedi diye gündeme getiren ve yasalaştıran AKP milletvekilleri ile THY Yönetim Kurulu Başkanı kamuoyundan ve işçilerden özür dilemeli, grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkarılan 306 işçi işe geri alınmalıdır!” dedi.

THY A.O Yönetimini uyaran işçiler, toplu iş sözleşmelerinin başlayacağını, kendilerini kurtaracak grev yasağının da olmadığını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Eylem söylenen marşlarla, türkülerle coşkulu bir şekilde sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu