Manşet

THY işçileri Hıncal Uluç’u ve ATV-Sabah’ı protesto etti

İstanbul: Hava-İş Sendikası, Sabah gazetesinde Köşe yazarlığı yapan Hıncal Uluç’un direnişteki THY işçilerine hakaret içeren yazmasını Beşiktaş Balmumcu’da bulunan ATV-Sabah iletişim binası önünde protesto etti. “Haklı mücadelemizi sendikamızı ve anayasal grev hakkımızı karalayan Hıncal Uluç’u kınıyoruz” yazılı pankart açan işçiler sıklıkla “İşçiler burada Hıncal nerede”, “Yandaş basın bunu da yaz”, “Yergök direniş onurlu Hava- İş” sloganlarını attı. Eyleme TGS, Deri-İş, Tek Gıda-İş ve direnişteki Hey Tekstil işçileri de destek verdi.

Burada açıklama yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’un, 4 Nisan’da köşesinde yayınladığı yazısının gazetecilik etiğine ve objektif prensipleri uymadığını, hakkaniyetsiz olduğunu belirtti.

Hıncal Uluç’u aradığını söyleyen Ayçin, Uluç’un telefona çıkmadığını ve randevu vermediğini söyledi. Ayçin, Uluç’a “Hava- İş sendikasının THY A.O’da grev kararı aşamasına neden gelindiği hakkında, sağduyulu bir uslupla kamuoyunu bilgilendirmesi sizi neden bu kadar hiddetlendirdi?” diye soru sordu. Ayçin yaptığı açıklamada ayrıca Uluç’un, 1993 yılında yapılan grev sırasında yazdığı yazıda da THY işçilerinin “çok para aldığını”, “vergi veren bir vatandaş olarak kamunun olan THY’nin parasını işçilere yedirmem” dediğini belirtti. Ayçin açıklamasına şöyle devam etti. “Şimdi THY kamu statüsünde de değil. AKP iktidarı döneminde 1000/8’lik bir hisse hilesiyle halka arz adı altında özelleştirildi. Bir vatandaş olarak vergi bağınızın kalmadığı açık. O halde THY özel havayolu ile özel bir mefaat ilişkiniz mi var?”açıklamanın ardından Hava-İş üyesi işçiler açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri Sabah gazetesini yaktılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu