Manşet

THY’de grev kararı asıldı

Haber Merkezi: Hava-İş sendikası, 60 gündür sürdürmeye çalıştığı görüşmelerde THY yönetiminin “açık uzlaşmaz tutumu” nedeniyle 14 bine yakın işçisi adına grev kararı aldığını açıkladı. Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasıyla alınan grev kararının duyurulmasının ardından THY Genel Müdürlüğü’ne de grev kararı asılırken, bugün alınan grev kararının fiili grev anlamına gelmediği, onun kararını biraz bekleyerek THY Yönetiminin atacağı adıma göre kararlaştıracakları da açıklamada belirtildi.

Sendikanın 107 Madde bulunan toplu iş sözleşmesinde sadece 23 maddede değişiklik önerdiği, işverenin değişiklik önerilmeyen maddelerinin de uyuşmazlığa sürüklediği belirtilen açıklamada “THY A.O. işletmesinde böylesi bir sert uyuşmazlık neden yaşanmaktadır? Sendika keyfi bir grev kararı mı almaktadır?  Bu uyuşmazlığın temelinde THY’nin sendika ve toplu iş sözleşmesine yönelik sistemli bir saldırısı bulunmaktadır.” denildi.

Açıklamada Bakan Mehmet Şimşek de unutulmadı!

Hava-İş sendikasının grevi hiçbir zaman amaç edinmediği ve bugün kendilerinin durup dururken grev yaptıklarına inandırmak için olmadık yalanlara başvurulduğunu belirten sendika yönetimi açıklamasına ekledi; “… Sendika 25 Mart 2013 tarihinde grev kararı  alma hakkını kazandı, ancak 15 gün bekledi, işverene uzlaşma çağrısı yaptı ve yapılan görüşmede işçilerin işe geri dönüşü ile birlikte bütünsel bir çözüme varsanız sendika tekliflerinde adım atmaya hazırdır şeklinde açıkça görüş bildirildi. Ne oldu? THY Yönetimi yine görüşmelerden kaçtı ve uzlaşmazlığı sürdürdü. Bunca iyi niyet THY yönetimince dikkate alınmıyorsa, sendikaya Anayasal demokratik bir hak olan grev hakkını kullanmaktan başka bir yol kalmamıştır.”

Ayrıca THY yönetimine destek amaçlı “THY yalnız değildir” söyleminde bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Hangi demokratik ülkede bir bakan, bir özel havayolu patronunun yanında, işçilerin haklarını tehdit eder pozisyonda tavır alabilir, alırsa da bir gün sonra istifa etmek zorunda kalır.” denilerek protesto edildi.

Hava-İş’in basın açıklamasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz;

http://www.havais.org.tr/basin-aciklamalari/genel/189/thyde-grev-karari-asilmasi-ile-ilgili-basin-aciklamamiz.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu