Güncel

TKMP: Adli Tıp Kurumu tutsakları ölüme terk ediyor!

 

İstanbul: Devletin tutsaklara dönük tecrit ve tredmanı, hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesi vb. saldırılar protesto edildi.

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TMKP) tutsakların tecrit edilmesinde ve hasta tutsakların hapishanelerde ölüme terk edilmesinde Adli Tıp Kurumu’nun rolüne dikkat çekmek amacıyla Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu önünde saat 13.00’da biraraya geldi. “Adli Tıp Kurumu tecritteki ölümlerden sorumludur”, “ Tecrite son” yazılı pankartların açıldığı eylem Tecrite son!” sloganlarıyla başladı. “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”  vb. sloganların ardından platform ardına açıklama yapıldı. Platform adına açıklamayı Esra Çakmak okudu. Devrimci ve yurtsever tutsakların hapishaneler tek ya da 3 kişilik hücrelerde tecrit edildiğini, bunun yanı sıra hapishanelerde tedavisi engellenen tutsakların insanlık dışı muameleye maruz kalmasında aldığı kararlarla hafızalarda yer alan Adli Tıp Kurumu’nun tanıdık olduğunu belirten Çakmak, “Adli Tıp Kurumu şimdiye kadar verdiği kararlarla yüzlerce hasta tutsağın içeride tedavi edilemediği ya da hapishane koşullarında yaşaması mümkün olmadığı için devlet tarafından bilinçli bir şekilde katledilmesine sebep oldu”dedi.

Hasta tutsakların ölüme terk edildiğini vurgulayan Çakmak, İsmet Ayaz’ın kanser olduğunu ve “cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu tarafından bırakılmadığını belirtti. Açıklamada Hediye Aksoy, Ramazan Özalp, Abdulsamet Çelik, Halil Güneş Abdullah Kalay gibi yüzlerce hasta tutsağın Adli Tıp Kurumu tarafından ölüme terk edildiği vurgulandı.

Açıklamanın ardından eylem  “Hasta tutsaklara özgürlük, tecrit işkencesine son” sloganlarıyla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu