Güncel

TKMP: Hapishanelerde saldırılar sürüyor

İstanbul: Hapishanelerdeki hak ihlallerini açıklayan Tecrite Karşı Mücadele Platformu bu ay da hak ihlallerini Galatasaray Lisesi önünde açıkladı. Saat 12.30’da bir araya gelen kitle burada “Tecrite son” yazılı pankart açarak “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Tecrite son”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını attılar.

TKMP adına açıklamayı Bahar Dikme yaptı. Hasta tutukluların tedavilerinin yapılmadığını belirten Dikme, keyfi uygulamalarla kısıtlama kararı olmayan yayınların dahi hapishane idaresi tarafından gasp edildiğini, hasta tutsakların tedavi edilmediğini ve talep ve dilekçelerin dikkate alınmadığını söyledi. Bu ay içerisinde yaşanan hak ihlallerini açıklayan Dikme şöyle konuştu. Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde görüşe giden kişiler keyfi olarak engelleniyor. Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde haftada 10 saat olan sohbet hakkı 1 saate düşürüldü. Gebze M Tipi Cezaevi’nde sohbet alanına kamera yerleştirildi, bunu protesto eden kadın tutuklular sohbet hakkını kullanamıyor. Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde sohbet hakkı 10 saatten 6 saate düşürüldü, açık görüş de arama bahane edilerek engellendi.

Açlık grevindeki tutukluları da hatırlatan Dikme, 25 Mart’tan bu yana 21 Kürt siyasi tutsağın süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu