Güncel

TKMP mayıs ayı raporunu açıkladı

İstanbul: TKMP Mayıs ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu açıklayarak, hapishanelerde tecrite son verilmesini istedi. 

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen platform bileşenleri, “Tecrite son” yazılı pankart açarak, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Tecrit işkencesine son”, “Tecrit işkencedir, tecrite son” vb sloganlar haykırarak basın açıklamasını gerçekleştirdi.

 TKMP adına açıklama yapan Nihat Göktaş, burjuva sistemin kendisinin bir suç aygıtı olduğunu söyledi. Egemenlerin baskı, yalan ve şantajla bu bozuk düzeni ayakta tutmaya çalıştığını belirten Göktaş, hapishanelerde Mayıs ayında da hak ihlallerinin devam ettiğini ifade etti.

“AKP Hükümeti, hasta tutsakların serbest bırakılması için yapılan eylemlere karşı üç maymunu oynuyor. Hapishanelerde tabutların çıkmasını seyrediyor” şeklinde konuşan Göktaş, mayıs ayı itibariyle 233’ü ağır olmak üzere hapishanelerde toplam 641 hasta tutsak bulunduğunu dile getirdi.

Göktaş, “Hapishanelerdeki tecrit işkencesine son vermek için, hasta tutsakların serbest bırakılması için, Soma’nın, Roboskî’nin ve Gezi şehitlerinin hesabını sormak için ellerimizi, yüreklerimizi birleştirelim ve her alanda özgürlük için, adalet için sesimizi yükseltelim” şeklinde kamuoyuna çağrı yaparak, yaşanan hak ihlallerinin takipçileri olarak tutsakların yalnız olmadığını belirtti.

Açıklama atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu