Güncel

TKMP Ocak ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı

İstanbul: Tecrite Karşı Mücadele Platformu(TKMP)  hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmeye devam ediyor. 

26 Ocak günü saat: 12.45’te Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Platform bileşenleri ocak ayında hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinden derledikleri raporu açıkladı. 

Tecrite son yazılı pankartın açıldığı eylemde; Tekirdağ, Diyarbakır D tipi, Çanakkale, Karabük, Bandırma, İnebolu, Amasya, Denizli D tipi, Şakran, Midyat, Van F tipi, Kandıra 2 nolu F tipi, Hatay E tipi ve Van F tipi hapishanesinde yaşanan hak ihlalleri aktarıldı. 

Raporda, Kandıra 2 nolu F tipi hapishanesinde tutsak bulunan DİHA muhabiri Ömer Çelikin verdiği bilgilere göre 24 Aralık 2012’de Kandıra 2 no’lu F tipi hapishanesine sürgün edilen Turan Günana, Cihan Aydın ve Hayrettin Özkan adlı tutsakların hapishane girişinde çıplak arama uygulaması ile karşı karşıya kaldığı, bunu kabul etmedikleri için darp edildikleri dile getirildi. 

Rapora göre, Diyarbakır D tipi hapishanesinde 44 tutsak çeşitli hapishanelere sürgün ediliyor. Van F tipinde ise yeni atanan müdür Mustafa Arlı’nın göreve başlamasıyla hapishanede baskıların en üst seviyeye çıktığı ifade edildi. 

Rapora göre, Midyat E tipi Kapalı Hapishanesinde kalan kadın tutsaklardan Sozdar isimli bir tutsak elleri kelepçeli bir şekilde hücrede tutuluyor. Hatay E Tipinde ise sıcak su haftada 2 kez 8 dakika veriliyor. 

Tekirdağ 2 nolu F tipinde tutsaklara yalnızca 10 kitap bulundurabilecekleri bildirildi. Şakran Kadın Kapalı hapishanesinde tutsaklar keyfi ve insanlık dışı uygulamalar karşı 8ocakta bir haftalık açlık grevi yaptı.  

Açıklama sırasında sık sık Tecrite son sloganları atılırken zindanlarda tecridin buna karşılık direnişinde sürdüğünün altı çizildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu