Güncel

TKMP: Sizi 24 saat kamerayla gözetleseler ne yaparsınız?

Ankara: Tecrite Karşı Mücadele Platformu, bugün Adalet Bakanlığı önünde T.C. hapishanelerinde tutsaklara yönelik saldırılara ilişkin basın açıklaması yaptı.

İzmir Kırıklar Hapishanesi’nde Gezi tutsaklarının kaldığı bölümlerde başlayan ve daha sonrasında birçok hapishanede devam edilen kamera saldırısında Sincan Hapishanesi’nde birçok tutsak kameralara saldırısına karşı çıktığı için işkence edilerek ve zorla tek kişilik hücrelere konulmuştu.

TKMP adına okunan açıklamada hapishanelerin insanın kimliğini, kişiliğini, ruhsal ve bedensel sağlığını çürüttüğüne dikkat çekilirken İnsan Hakları Derneği’nin hapishanelerdeki hak gasplarına yönelik verilerine de yer verildi. Açıklamada “Kasım 2013 itibariyle sağlık durumları belgelenmiş 544 hasta tutuklu ve hükümlü var. Bunlardan 193’ü F tipi hapishanelerde bulunuyor. Hapishanelerde tutsaklar sürekli sorunlarla karşı karşıya bulunuyor.” denildi.

Ankara Sincan Hapishanesi’ ndeki kamera saldırıları ise şöyle anlatıldı: “Siyasi tutsaklar önce Adalet Bakanlığı’na sonra hapishane idaresine dilekçe vererek havalandırmalara kamera takılmasına karşı çıktılar. Bu kameraların özel yaşama müdahale olduğunu, tecrit içerisinde ağırlaştırılmış bir tecrit olduğunu, bunu asla kabul etmeyeceklerini bildirmişlerdi. Ancak tutsaklar verilen dilekçelere yanıt alamamış, kameralar havalandırmaya takılmıştır. Siyasi tutsaklar kameraları kırmış ve tekrar dilekçe vererek bu uygulamadan vazgeçilmesini istemişlerdir. Bunun üzerine hapishane yönetimi hücrelerdeki paspas, fırça sapı ve havalandırmadaki çamaşır ipini alarak tutsakları darp etmişlerdir.”

“Size hapishanede olduğunuzu hissettireceğim”

Açıklamada Sincan 1 Nolu F tipi Hapishane Müdürü Celalettin Konca’nın tutsaklara “Size hapishanede olduğunuzu hissettireceğim.” diyerek tutsakları tehdit ettiği belirtilirken “kameraların takılmasından vazgeçilmelidir. Acılarla yoğrulmuş yürekleri kim teslim alabilir ki?” denildi.

Açıklama “Tecrit işkencedir, tecrite son”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarıyla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu