Manşet

TKP/ML tutsakları açlık grevine başlıyor

H. Merkezi: PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit saldırısı ve askeri-siyasi operasyonları protesto eden binlerce insan başta hapishaneler olmak üzere tüm ülkede süresiz ve dönüşümlü açlık grevine girdi.

Elimize ulaşan bir e-maile göre tüm ülke hapishanelerinde bulunan TKP/ML dava tutsakları da özellikle tutsakların açlık grevine omuz vermek amacıyla açlık grevi başlatıyorlar. TKP/ML dava tutsakları adına yapılan açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz:

Halkımıza

Türk hakim sınıflarının kaba inkar siyaseti, Kürt halkı ve onun örgütlü gücü olan Kürt ulusal özgürlük hareketinin mücadelesiyle dize getirildi. En ağır biçimde uygulanan asimilasyon ve imha politikası da yine bu mücadeleyle başarısızlığa uğratıldı. Direniş sadece Kürt ulusal varlığının korunması gibi sınırlı bir sonuç doğurmadı, daha da önemlisi mücadele içerisinde ileri düzeyde yeniden üretildi.

Faşist rejimin inkarcı-tekçi politikası ve yapısı çatırdıyor, emperyalistler ve Türk hakim sınıfları çürüyen rejimi korumak için, tekçi politikalarına biçim vermeye çalışırken, bu coğrafyanın en dinamik gücü olan Kürt Ulusal Hareketi’ne ve önderlik ettiği Kürt halkına karşı katliam da dahil olmak üzere her türlü saldırıyı yoğunlaştırmayı da elden bırakmıyor, Kürt halkının ve Kürt Ulusal Hareketi’nin direnişini kırarak Kürt halkı başta olmak üzere bütün ezilenlere boyun eğme dayatılmaktadır. Abdullah Öcalan’a yaşatılan ağır tecrit ve uygulanan rehin siyaseti emperyalizm destekli faşist TC’nin amaç ve hedefini yeterince anlaşılır kılıyor.

A. Öcalan’a karşı izlenen politikaya kendine yapılmış kabul eden Kürt halkı, böylece kırmızı çizgilerini çizmiş, örgütlü ve önderliği sahiplenmenin tereddütsüz ilan etmiştir.

Kürt Ulusal Hareketi’nin ve onun önderlik ettiği Kürt halkının, hayatın her alanında direniyor ve savaşıyor olması bunun içindir. Mücadelenin keskin biçimde sürdüğü cephelerden biri de zindanlardır ve bu cephede PKK ve PJAK’lı tutsaklar eylem halinde sürece güç katıyor, omuz veriyor.

Bizler TKP/ML davası tutsakları olarak bu direnişin yanındayız. Kürt Ulusal Özgürlük Hareketi ve Kürt halkının içeride ve dışarıda geliştirdiği mücadeleyi destekliyor, haklı taleplerini sahipleniyor, iki haftalık dönüşülerle süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemimizi başlatıyoruz. Kadın kurtuluş hareketini, özgürlük için için isyana duran Kürt kadınlarının mücadelesini selamlayarak, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olan 8 Mart’ta ilk grubumuzla açlık grevi eylemimize başlıyoruz.

Taleplerimiz:

1) A. Öcalan üzerindeki tecrite son verilsin, sağlık, güvenlik, özgür haberleşme koşulları sağlansın!

2) Anadilde eğitim ve anadilde savunma hakkı tanınsın!

3) Kürt ulusal güçlerini, devrimci, demokratik kurum ve kişileri hedef alan devletin askeri ve siyasi saldırıları durdurulsun!

4) Kürt ulusunun kendi geleceğini tayin etme hakkı kabul edilsin!

Mart 2012

Bütün Hapishanelerden TKP/ML tutsakları adına İsmail Yılmaz

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu