Güncel

TMMOB İstanbul İKK: Gözaltındaki öğrencileri serbest bırakın

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını talep etti.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerine destek açıklaması yaptı.

Üniversitelerin üzerindeki baskı ve siyasi dayatmaların uzun süredir devam ettiği hatırlatılan açıklamada, üniversitelerinde birlikte üretip birlikte yönetmek isteyen tüm öğrenci ve akademisyenlerin iktidarın hedefinde olduğuna dikkat çekildi.

Siyasi iktidarın ve medyanın Boğaziçililere yönelik tutumu ile öğrencilere uygulanan polis şiddetinin, gözaltının ve tutuklamalarının kınandığı açıklamada, öğrencilerin derhal serbest bırakılması talep edildi.

Öğrencilerin linçe maruz bırakılmasının kabul edilemeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Sergi üzerinden LGBTİ+’lar hakkında oluşturulan söylemlerin ve bu konuda başlatılan tartışmaların da nefret söylemi içerdiğini ve insan haklarına aykırı olduğunun altını çiziyoruz.

Üzerinde mutabık kalınmayan hiçbir atanmış, tarih boyunca meşruluğunu sağlayamamıştır. Öğrencilerin demokratik tepkilerini anlamak ve buna uygun davranmak yerine öğrencileri kamuoyunda hedef göstererek bir şiddet döngüsünün içine iten, üniversite kapısına kelepçe vurduran Melih Bulu’yu istifaya davet ediyoruz. Kendisine, yok saydığı öğrencilerin üniversitenin temel bileşeni olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu