Güncel

İTO’dan İstanbul Valiliği’ne uyarı

H. Merkezi: İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasını engellemek için yolları kesen, ulaşım araçlarının seferlerini durduran Valiliğin bu kararını protesto eden İTO yazılı bir açıklama yaparak “İstanbul’da ulaşım özgürlüğünü ortadan kaldırmak-kısıtlamak ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratacaktır” dedi.

Yarın gerçekleşecek olan 1 Mayıs’a yasak getiren ve kolluk kuvvetlerini İstanbul’a toplayan İstanbul Valiliği, Taksim’e giden tüm yolları tutmak için toplu ulaşım araçlarını iptal etti.

Valiliğin bu tutumu karşısında bir açıklama yapan İstanbul Tabip Odası (İTO) “Dev bir metropol haline gelmiş olan İstanbul’da tüm ulaşım yollarını durdurmak, toplu ulaşım araçlarını iptal etmek ve fiilen İstanbul’da ulaşım ve seyahat özgürlüğünü ortadan kaldırmak-kısıtlamak sadece anti demokratik bir tutum değil aynı zamanda ciddi bir HALK SAĞLIĞI sorunu yaratacaktır” şeklinde uyarıda bulundu.

 

“Demokrasinin turnusolu…”

İstanbul’daki özel-kamu yüzlerce hastanede kesintisiz hizmet sunmakta olan sağlık çalışanlarının nöbetten çıktıktan sonra evlerine nasıl gidecekleri, nöbetleri devralacak olan hekim ve sağlık çalışanlarının nöbetlere  nasıl gideceği ve yine rahatsızlanacak binlerce yurttaşımızın hastane ve sağlık kurumlarına nasıl ulaşacakları ciddi bir sorun olarak durmaktadır” diyen İTO “Can güvencesi bahane edilen insanlara bir çeşit kimyasal silah olarak kabul edilen ‘biber gazı’ bombaları atılmamasını ve demokratik bir hak olan ‘gösteri yapma’ hakkının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullandırılmasının demokrasinin turnusolü olduğunu hatırlatırız” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu