Emek

Tofaş’ta direniş bitti

Bursa: İki işçinin işine son verilmesi üzerine 9 Haziran sabah vardiyasına girmeyerek üretimi durduran binlerce işçinin, bu kez ki eylemi kısa sürdü.

Tofaş işçileri, yağmurdan kaçarken bu seferde doluya tutuldular. Çünkü Türk Metal’dan istifa eden işçilerin bir kısmı Çelik-İş Sendikası’na üye oldu. Buda işçilerin bütünlük hareket etmesini engelledi. 
Tofaş’ın girişine Çelik iş Sendikasının pankartı asıldı. Sabah direnişe başlayan işçilerin çoğalmak yerine azalması üzerine yönetim, “gitmek isteyen gitsin, yarın fabrika iş başı yapacak. Çalışmak istemeyenlerin tazminatlarını veririz” restini çekti. Bunun üzerine dışarıda ve içerideki gruptan kopuşlar hızlandı. İçerde kalan yüze yakın işçide dışarı çıktı. 

Ardından aksam saat 19/30’da Çelik- İş yöneticileri isten atılan işçilerle birlikte kısa bir açıklama yaptı. İşten atılan İbrahim adlı işçi konuşmasında, mücadelenin sürdüğünü, bundan sonra TM’nin buraya gelmemesinin en önemli hedef olduğunu ifade etti.

Çelik-İş adına yapılan açıklamada ’da her kesin evlerine dönmesini ve Pazar günü sendika başkanlarının da katılacağı büyük bir toplantı yapacaklarını, işten atılan iki işçiye de iş bulacaklarını söylediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu