Emek

TOGO işçisine uluslararası destek

Ankara: TOGO işçileri direnişlerinin 41. gününde (8 Haziran) yurtdışından gelen ATİK delegasyonun katılımıyla CEPA’ya bir yürüyüş düzenleyerek, burada bulunan Togo Mağazası’nı protesto ettiler.

İlk günden beri direnişi sahiplenen DDSB’nin de destek verdiği yürüyüşteki kitlesellik dikkat çekerken, ana cadde üzerinde yürüyen işçiler ve destekçiler mağazaya varana kadar dillerinden sloganlarını düşürmediler.

Mağaza önünde Deri-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada; sendikalı olmanın suç olmadığı, Deri-İş’in adının fabrika kapatan sendikaya çıktığı, bunda da Deri-İş’in mücadeleci, kararlı duruşunun etkili olduğu söylendi. Ayrıca TOGO’nun da iki seçeneğinin olduğu ya sendikalı işçi çalıştırması gerektiği ya da diğer fabrikalarda olduğu gibi kapıya kilidi vurmak zorunda olduğu belirtildi.

Açıklamadan sonra ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da işçilerin haklı mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

ATİK delegasyonuyla gelen Almanya Marksist Leninist Partisi adına da bir destek konuşması yapıldı. ATİK Genel Sekreteri Süleyman Gürcan dünyada işçi sınıfının benzer sıkıntılar yaşadığını, Türkiye’de hak kazanımları için mücadele edilirken Avrupa’da da kazanılmış hakların korunması için mücadele edilmekte olduğunu ve ATİK olarak TOGO işçilerinin haklı mücadelesinin sonuna kadar yanında olduklarını, yurt içinde ve yurt dışında maddi, manevi sorumluluklarını yerine getireceklerini ifade ettikten sonra, “Mücadele edenler belki kaybedebilirler ama kazananlar her zaman mücadele verenlerdir.” dedi.

Hava-İş işçilerinin de katılım gösterdiği eylemde, atılan işçilerin sınıf dayanışması sloganı bu anlamıyla bir kez daha gerçekliğini gösterdi.

Açıklamaya Sendikal Güç Birliği Bileşenleri, ÖDP, EMEP, ÜİD-DER, DİP ve DDSB de destek verdi.

Açıklamanın ardından tekrar ana caddeden sloganlarla TOGO Fabrikası önündeki direniş alanına dönüldü.

Alanda akşama kadar bekleyen ATİK delegasyonu işçilerle röportaj ve sohbetler gerçekleştirdi.

Gün her gün olduğu gibi yok kenarında atılan sloganlarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu