Emek

“Toplu sözleşme masasına hak almak için oturduk”

İstanbul: Hava-İş Sendikası’na üye emekçiler, bugün (23 Mayıs) toplu iş sözleşme (TİS) hakları için eylemdeydi.

THY A.O. yönetimine seslerini duyurmak için Atatürk Havaalanı kargo terminali önünde saat 12.00’de biraraya gelen Hava-İş Sendikası üyeleri; “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Direne direne kazanacağız”, “Genel grev genel direniş” vb. sloganlarını haykırarak THY B Blok’a kadar kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Emekçilerin coşkusu ve kararlılığının yansıdığı açıklamayaa Deri-İş, TÜMTİS, Belediye-İş 2 No’lu Şube gibi sendikalar ve direnişte olan Kampana işçileri ile Hey Tekstil işçileri de destek verdi.

Kitle adına açıklama yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin hava iş koluna getirilmeye çalışılan grev yasağına karşı sokakta olduklarını, yasa tasarısı meclise getirilirse greve çıkacaklarını, hiçbir uçağın uçmayacağını, biletlerin satılmayacağını yani hiçbir hizmet vermeyeceklerini söyleyerek başbakana seslendi ve “Patron musun, başbakan mısın, nesin? Karar ver” dedi.

Ayçin “Grev hakkımızdan elinizi çekin” dedi. “Bizler toplu sözleşme masasına hak vermek için değil hak almak için oturduk” diyerek hiçbir haktan taviz vermeyeceklerini vurgulayan Ayçin; “Onurlu bir duruş sergileyen herkesi baş kaldırmaya çağırıyoruz, susmayın sustukça sıra size de gelecek” sözleriyle çağrıda bulundu.

Ayrıca Uluslararası Taşımacılık Federasyonu (IPF) adına eyleme katılan Havacılık Direktörü Gabriel Rodriguez söz aldı. İşçileri ve direnişlerini selamlayan Rodriguez; toplu pazarlığın hakkının dünyanın her yerinde vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Rodriguez; “Şunu da biliyoruz şirket sizin toplu iş sözleşme hakkınızı ertelemek ve vermemek için çeşitli oyunlara başvuruyor. Dünyanın 150 ülkesinde 5 milyon ulaştırma işçisi sizin mücadelenizi destekliyor. Sizin mücadeleniz bizim mücadelemiz. Bu mücadeleyi hep birlikte kazanacağız” dedi.

Eylem grev çağrısıyla sonlandırıldı.

Antalya Şube başkanı Engin Tuncer TİS sürecini anlatıyor: http://www.youtube.com/watch?v=BmXvr8NlQzg&feature=youtu.be

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu