Güncel

Trabzon halkı Zehir Solumak İstemiyor

H.Merkezi: Trabzon’a bağlı Tonya ve Düzköy’de yapılmak istenen çimento fabrikasına tepki gösteren bölge halkı bir miting gerçekleştirdi.

6 Şubat günü Trabzon Kent Merkezinde bir araya gelen Tonya ve Düzköy halkı, “Karı şirketlere zararı halka, Tonya Satılık değildir” Tonya Çevre Platformu yazılı pankart açarak, “Çayırbağı-Tonya, kahrolsun EMBA”, “Zehir solumak istemiyoruz”, “EMBA Tonya’dan defol”, “Çayırbağı-Tonya omuz omuza” sloganlarıyla çimento fabrikasına izin vermeyeceklerini haykırdı.

Esnafın da alkışlarla destek verdiği eylemde köylüler, inek çıngırakları taşıdı. Oldukça coşkulu geçen eylemde konuşan, Tonya-Düzköy Çevre Platformundan Avukat Nedim Şenol Çelik, EMBA şirketinin fabrika için ormanları kestiğini ve çevreye zarar verdiğini, havası, suyu, toprağı, kirlenen çimento fabrikasını istemediklerini dile getirdi. Açıklama da bir orman muhafaza memurunun “Ben ormancıyım. Orman bizim namusumuzdur, namusumuza dokunan namussuzdur. Tonya’ya kazma vurmak isteyenlere, biz de kazmalarımızla yanıt veririz!” sözleri yoğun alış aldı. Miting’te Tonya sakinleri söz alarak çimento fabrikasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Oldukça renkli geçen mitingde köylü kadınların en önde yürümesi dikkat çekti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu