Güncel

TTB’ye Efrîn soruşturması

H.Merkezi: T.R. Erdoğan’ın hedef aldığı TTB’nin Merkez Konseyi üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı.

Efrîn paylaşımları nedeniyle 300’den fazla kişinin gözaltına alınmasından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Efrin işgal saldırısına dair açıklamaları nedeniyle Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlattı.

 Açıklamalarında yaptıkları “barış” çağrısı sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefine giren TTB hakkında dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da suç duyurusunda bulunmuştu.

TTB ne demişti: “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”

TTB’nin soruşturmaya konu olan açıklaması şöyle: “Savaş bir halk sağlığı sorunudur! Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu