GüncelManşet

TTE SALDIRISI | Manisa Hapishanesi’nde tutsaklardan beden ölçüleri istendi

Manisa T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden tahliye olan Halil Aydemir, yaşanan hak ihlallerini aktararak, tek tip kıyafet saldırısına dönük hapishane idaresinin tutsaklardan beden ölçülerini istediğini söyledi.

H. Merkezi: Manisa T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden tahliye olan Halil Aydemir, yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Aydemir, hapishanede ayakta sayım ve askeri nizam dayatmasının olduğunu söyleyerek, tutsakların dayatmalara karşı çıkmaları nedeniyle tehditlere maruz kaldıklarını ifade etti. Tutsakların antidemokratik uygulamalara karşı çıkması nedeniyle aile görüşlerinin engellendiğini, disiplin cezası adı altında telefon görüşlerinin yasaklandığını, ortak alana çıkmama cezası verildiğini dile getiren Aydemir, gardiyanların gece geç saatlerde kapılara vurarak tutukluları psikolojik baskı altına almaya çalıştığını vurguladı.

 

 

Yoğun psikolojik baskı

Hapishanede suların sık sık kesildiğini belirten Aydemir, sıcak suyun ise hiç verilmediğini kaydetti. Yine tutsakların bağımsız koğuşlara yönlendirilme dayatması ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Aydemir, psikolojik baskının hasta tutuklular üzerinde de uygulandığını söyledi. Tutsaklara gardiyanlar tarafından akşamdan ne için olduğu belirtilmeden ismi söylenerek, “Hazırlan” denildiğini anlatan Aydemir, uygulama ile tutuklular arasında gergin bir havanın yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.

 

 

“Beden ölçüleri istendi”

Aydemir, ayrıca tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin de tutsakların tavrının net olduğunu belirtirken, hapishane idaresinin tutsaklardan beden ölçülerini istediğini belirtti. Tutsakların reddetmesi karşısında hapishane idaresinin beden ölçülerini almakta ısrar ettiğini vurgulayan Aydemir, tutsakların bugüne kadar beden ölçülerini vermediklerini ve tek tip kıyafet uygulamasına karşı hazır olduklarını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu