Güncel

TUAD: “İktidarı uyarıyoruz”

İstanbul: Hasta tutsaklara uygulanan, tecrit ve tutsakların durumuna dikkat çekmek için 2 haftada bir saat 12.30’da Bakırköy hapishanesi önünde bir ara gelen Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) bugün (25 Ocak) yine hapishane önündeydi.

Tecrit değil özgürlük, savaş değil müzakere” ve Paris’te katledilen 3 Kürt kadının resminin olduğu “Özgürlük mücadelesinin neferlerine söz veriyoruz, sorumlulardan hesap soracağız” pankartlarının açıldığı eylemde TUAD başkanı Av. Sinan Zincir söz alarak tutsaklar üzerindeki baskılardan bahsetti.

Barış söylemlerinin varlığına rağmen tutsaklara işkencelerin, operasyonların devam ettiğini belirten Zincir, ÇHD’li avukatların tutuklandığını ve bu durumu kınadıklarını ifade etti. Zincir, barışın adresinin İmralı’da olduğunu muhatabın Öcalan olduğunu dile getirerek; “Abdullah Öcalan Kürtlerin olmazsa olmazıdır. Öcalan’a yaklaşım Kürt halkına ve barışa yaklaşımdır” dedi.

Zincir’in ardından kitle adına basın açıklamasını okuyan Behçet Çiçek; tecrit koşullarının düzelmesi için süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Bursa Hapishanesi’ndeki tutsaklardan bahsederek “Burada işkenceye sıfır tolerans diyen siyasi iktidarı uyarıyoruz” dedi.

Paris’te katledilen 3 Kürt kadından da bahseden Çiçek; “Bu olay, kuvvetle muhtemel mevcut diyalog sürecini sabote etmeye yönelik eylemdir. Bu barışa karşı yapılmış insanlık dışı siyasi cinayetin tetikçileri ve arkasındaki güçler derhal şüpheye yer bırakmayacak şekilde açığa çıkarılmalıdır” dedi.

Basın açıklaması “Bijî berxwedana zindanan”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu