Güncel

Türk-İş Başkanlar Kurulu Soma ve Yatağan için toplanacak!

Ankara:10 Nisan’dan bu yana Özelleştirme Dairesi Başkanlığı önünde bekleyişini sürdüren Yatağan İşçilerinin dün Türk-İş binasını işgal etmesiyle, sendika yetkilileri toplantı yapma kararı almıştı. Bugün gerçekleştirilen toplantıda yarın Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun olağanüstü toplanması kararı alındı.

Günlerdir Kurtuluş Parkı’nda bekleyişi sürdüren Yatağan İşçileri, sendikanın artık bir şey yapması gerektiği düşüncesiyle dün Türk-İş binasını işgal etmiş ve taleplerinin karşılanması için burada kalacaklarını belirtmişlerdi. Bunun ardından Türk-İş yetkilileri toplantı yaparak durumu değerlendireceklerini açıklamışlardı.

Açıklamanın kısa oluşuna işçilerden tepki!

Bugün saat 11.00’de Türk-İş yetkilileri tarafından konuyla ilgili toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından Türk-İş adına kısa bir açıklama yapıldı. Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun yarın olağanüstü toplantıya çağrıldığı belirtilen açıklamada şunlar söylendi; “Bu toplantımız gerek Soma’da yaşanan olaylarla ilgili gerek Yatağan’daki arkadaşlarımızın özelleştirme sorunuyla ilgili olacak. Başkanlar Kurulu’nu toplayarak, burada neler yapılması gerektiğini, yol haritamızı birlikte belirleyeceğiz. Zamanımız kısa. Onun için Olağanüstü toplantıya çağırdık. Toplantıdan sonra sizleri de bilgilendireceğiz.”

İşçiler açıklamanın ardından “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Madenler vatandır, vatan satılmaz”, “Vatanı satanı, biz de satarız”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarını attı.

Ayrıca bir işçi “açıklama bu kadar kısa mıydı” diye sorarak toplantının ardından yapılan açıklamanın kısa oluşuna tepki gösterdi.

Süleyman Girgin: “Artık ayağa kalkmalıyız”

Toplantıya ilgili açıklamanın sonlanmasının ardından toplantıya katılan Türk-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda bundan sonraki süreçte neler yapılacağına dair bir tartışma yapılmadığını belirten Girgin yarın gerçekleştirilecek Başkanlar Kurulu’nda Genel Grev, her yerde AKP merkezleri önüne giderek basın açıklaması yapmak gibi birçok şeyin tartışılacağını söyledi.

Türkiye’nin her yerinden madencilerin buraya geldiğini ve yarın da gelmeye devam edeceğini aktaran Girgin konuşmasına şöyle devam etti; “Artık ayağa kalkmalıyız, Türk-İş öncülüğünde emek hareketi ayağa kalkmalı. Çünkü artık deniz bitti. Ayağa kalmadığımız takdirde hepimiz yok olacağız. Bizden sonraki kuşaklara da borcumuz var.”

Yatağan işçilerinin Türk-İş binasındaki bekleyişi ise devam ediyor. İşçilere ait pankart ve dövizler bina etrafına asılmış durumda. Ayrıca işçiler binanın sarı duvarlarına büyük harflerle “Ayağa Kalk” şiarını yazdı. İşçilerin yanı sıra sivil polisler de bina içerisinde ve etrafında sürekli bekliyor. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu