GüncelManşet

Türk Hava Kurumu Üniversitesi çalışanlarına zorla sözleşme imzalattı

H. Merkezi: Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi yönetimi, çalışanlarına son aylarda düzensiz maaş ödemesi yapmasının ardından bayram öncesi ödemesi gereken maaşları da ödemedi. Üniversite çalışanlarına bir de zorla “Ekonomik sıkıntı durumlarında süresiz olarak ücretsiz izne çıkarılabilir” yazılı sözleşme imzalattı.

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi, çalışanlarına son aylarda düzensiz maaş ödemesi yapmasının ardından bayram öncesi ödemesi gereken maaşları da ödemedi. Nisan ayında kurumda çalışan işçiler, 6 aydır maaşlarını, emekliliği gelenler ise tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle mahkeme yoluna gitmişti. İşçiler, maaş ve tazminatları için THK mallarını haczetmek amacıyla başvuruda bulunurken, Mart ayında icra memurları haciz yoluyla tahsil için THK Genel Başkanlığı’na gitmiş, yönetim ile varılan anlaşma sonucu, haciz işlemi yapılmadan işçilerin alacaklarının bir kısmı yatırılmıştı. THK yetkilileri işçilere ödeme yapılamamasıyla ilgili olarak “Nakit akışında bazı sıkıntılar yaşanıyor” açıklamasını yapmıştı.

Çalışanların hakları gasp edilmek isteniyor

Türk Hava Kurumu Üniversite yönetimi çalışanlarının haklarını gasp etmeye çalışıyor. Kurumda çalışan tüm akademik ve idari personelin maaşı yatırılmadı. Çalışanlara dayatılan sözleşmelerde de “ekonomik sıkıntı durumlarında süresiz olarak ücretsiz izne çıkarılabilir” şeklinde maddeler bulunduğu belirtildi. Çalışanlar ise bu durumu “İşsizlik maaşı vermemek ve tazminatlarını ödememek için personeli yıldırma ve istifa etmelerine neden olacak bir süreç dayatılmaktadır” diyerek değerlendirdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu