Güncel

Türk Metal’de “mutlu son”

 H.Merkezi: Türk-İş bağlı Türk Metal Sendikası MESS’le süren görüşmelerde anlaşmaya vardı.

Türk Metal metal işçisini grevle oyalarken, “en iyi sözleşme masada imzalananadır” şeklindeki çıkışlarıyla metal işçisinin öfkesini kontrol etmeye çalıştı. Ancak dün 28 Mayıs günü yapılan görüşmede sözleşmeyi imzaladıklarını duyurdu.

Türk Metal sitelerinde “Mutlu son” şeklindeki manşetle duyurarak “Üyelerimizin gösterdikleri kararlılık ve dik duruş sayesinde, toplu sözleşme süreci başarıyla sonuçlandırılmıştır. Yıllık bazda yüzde 14.5 ila yüzde 24 arasında değişen oranlarda bir gelir artışı sağlanmış, metal işçisinin alın terinin karşılığı alınmıştır. Türk Metal’in imzalamış olduğu bu örnek sözleşmenin, başta metal işçileri olmak üzere, tüm çalışma hayatı için hayırlı olmasını diliyoruz” diyerek aslında gerçeği yansıtmayan bir açıklama yaptı. Çünkü Türk Metal’in imzaladığı TİS’e göre, işçi ücretlerine yüzde 0,18 enflasyon, sosyal yardımlarında yüzde 10-15 oranında, ortalama saat ücretlerinde ise yüzde 5,35, yani 20 arasında 40 kuruş zam yapılacak, bir çeşit sus payı veren sermayedarlar Türk Metal’le anlaşarak metal işçilerin talepleri hiçe sayıldı.

Birleşik Metal-İş, “Mücadeleye devam!” dedi

DİSK’e bağlı Birleşik Meta-İş Sendikasının anlaşmazlığa neden olan esnek çalışma koşulları ile ilgili bir açıklama yapılmazken Birleşik Metal-İş bir açıklama yaptı.

Birleşik Metal-İş toplu İş Sözleşmesinin kendileri için devam ettiğini dile getirerek Türk Meta-İş’in uzlaşmacı tavrına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Metal işçileri şu gerçeği artık anlamak zorundadır. Türk Metal’i değiştirmenin yolu onu ortadan kaldırmaktan, ona üyelik esaretinden kurtulmaktan geçmektedir. Birleşik Metal İş sendikası bir kez daha tüm metal işçilerini işbirlikçi Türk Metal’i terk etmeye ve Birleşik Metal İş’e üye olmaya çağırıyor. Ortak mücadelemizle kazanacağımız hakları bir gecede sermayeye peşkeş çekenleri cezalandırın.

Birleşik Metal İş sendikası açısından toplu sözleşme süreci sona ermemiştir. Daha önce alınan tüm eylem ve etkinlik kararlarımız geçerlidir. Yeni bir evreye girilmiştir” diyerek sürecin devam edeceğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu