GüncelManşet

Türkiye: Bombacı DAİŞ’liye serbest, mülteciye kapalı ülke!

H. Merkezi: 9 Kasım’dan bu yana “sahte kimlik”le geldiği gerekçesiyle Ürdün’e geri gönderilmek istenen M.K isimli mülteci, hayatı tehlikede olduğu için geri dönmek istemedi ve Türkiye’ye sığınmak istedi. Ancak o tarihten bu yana M.K’nın mültecilik talebi kabul edilmediği gibi M.K aylardır keyfi bir şekilde havaalanında ve gözaltında tutuluyor.

DAİŞ çetelerinin elini kolunu sağlayarak girişi yaptığı Türkiye’ye bir mülteci olarak giriş yapmanın ne denli zor olduğunu M.K isimli Suriyeli mültecinin yaşadıkları gösteriyor. M.K. 9 Kasım 2015’ten beri Sabiha Gökçen Havalimanı’nda insanlık dışı şartlarda keyfi bir şekilde gözaltında tutuluyor. Hayatının tehlike altında olduğu Suriye’ye geri gönderilme tehlikesi altında.

 

M.K hala bir odada tutuluyor

Aralık 2012’de Suriye’den kaçarak Ürdün’e giden M.K, anne ve babasını kaybetmiş, Kasım 2015’te Suriye’de yaşayan 12 yaşındaki ikiz kardeşleriyle birleşebileceği düşüncesiyle Türkiye’ye gitmeye karar vermişti. 9 Kasım’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na vardığında ise gözaltına alındı. Türkiye yetkilileri sahte kimlik belgeleri kullandığı iddiasıyla M.K.’yı ertesi gün Ürdün’e geri göndermeye çalıştı, fakat M.K. Türkiye’ye sığınmak istediğini belirtti. M.K halen alıkonulduğu havalimanındaki bir odaya götürüldü.

 

M.K yapay ışıklandırma işkencesi ve tedavi engeli

M.K doğal ışığın bulunmadığı ve yapay aydınlatmanın devamlı açık olduğu bir alanda tutuluyor. Yetkililerden ışığı kapatmalarını istediğini ancak talebinin reddedildiğini belirtiyor. Uluslararası Af Örgütü’ne devamlı ışığa maruz kaldığı için gözlerinin zarar gördüğünü ve tıbbi bakıma ihtiyacını olduğunu söyledi. Şubat ayında gözaltında tutulmasını protesto etmek için yaklaşık 10 gün boyunca açlık grevi yaptığını ve açlık grevini sonlandırdıktan sonra kendisine tıbbi bakım sağlanmadığını ifade etti.

 

Acil Eylem Ağı’ndan M.K için çağrı

Konu ile ilgili açıklama yapan Acil Eylem AğıTürkiye yetkililerini M.K’yı gözaltından derhal salıvermeye ve ona Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 91. Maddesi çerçevesinde Geçici Koruma Statüsü vermeye, M.K.’nın Ürdün’e ya da Suriye’ye geri gönderilmemesini veya ‘gönüllü’ geri dönmeye zorlanmamasını sağlamaya, M.K.’nın ihtiyaç duyduğu tıbbi bakıma erişimini sağlamaya çağırıyoruz” dedi.

M.K’nın aylardır gözaltında tutulmasını hiçbir hukuki dayanağı olmayan, keyfi bir tutum olduğunu söyleyen Acil Eylem Ağı başlattıkları imza kampanyasına destek çağrısı yaptı. İmza kampanyası dışında aşağıdaki adreslere de taleplerin yazılarak mektup gönderilerek M.K için harekete geçmek gerektiğini belirtti.

 

İçişleri Bakanı

Sayın Efkan Ala

İçişleri Bakanlığı Bakanlıklar Ankara

Faks: +90 312 425 85 09

Eposta: [email protected]

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

Sayın Atilla Toros

Genel Müdür

Lalegül Çamlıca Mahallesi 122. Sokak No:2/3 06370 Yenimahalle Ankara

Faks: +90 (0312) 419 33 70

E-posta: [email protected]

Kopyalarını: 

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı

Dr. Hikmet Tülen

Yüksel Caddesi No. 23, Kat 3, Yenişehir 06650 Ankara

Faks: +90 31 422 29 96

E-posta: [email protected]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu