Manşet

Tunceli Üniversitesi Boykotta!(yenilendi video)

ODTÜ’DEN DERSİM’E DİRENİŞE DEVAM

Tunceli Üniversitesi’nde4 Ocak günü Rektörlüğün ODTÜ ile ilgili yaptığı açıklamaları protesto etmek için afiş asan DGH’lı öğrencilere önce Rektörün korumaları daha sonra ise üniversitenin özel güvenlikleri saldırmıştı. Saldırıya karşı dayanışma amacıyla DGH’lılara YDG  ve SGD’de destek vermişti. ÖGB’lerin ve korumaların saldırısına uğrayan öğrenciler, afişin indirilmesine direnmiş bu süre içerisinde darp edilmişti.

Afişi indirmek için Rektör tarafından okula polis çağrılmış ve aralarında YDG, DGH ve SGD’lilerin yer aldığı 19 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılması için aynı akşam kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilmiş ve emniyet önünde basın açıklaması gerçekleştirilmişti.               

 4 Ocak günü yapılan saldırıyı ve buna karşı açılan soruşturmayı protesto etmek ve ODTÜ’de yaşanan direnişi kınayan senato açıklamasına tepki göstermek için boykot kararı alınmıştı.

YDG, DGH, SGD ve yurtsever öğrenciler tarafından alınan karar sonrası öğrenci evlerinde ve yurtta bir çalışma başlatıldı. Pazartesi günü başlatılacak olan boykota ve yapılacak eyleme yoğun bir çalışma yapıldı.  

 Pazartesi günü sabah erken saatlerden itibaren Mühendislik Fakültesi önünde toplanan 1000 kadar öğrenci davul zurna eşliğinde halaylar çekerek sloganlar attı. Polisin üniversiteyi ablukaya aldığı gözlemlenirken, Elazığ’dan da takviye çevik kuvvet getirildiği öğrenildi.

Polis sabah saatlerinden itibaren 6 öğrenciyi gözaltına aldı. Mühendislik önünde toplanan kitle sloganlarla polis barikatı karşısında kararlılıklarını göstererek Rektörlük önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Burada öğrenciler adına Özgür Kiraz tarafından yapılan açıklamada; Üniversite rektörü Prof. Dr.Durmuş Boztuğ kendi hegomanyası dışında hiçbir sese izin vermemektedir. Öğrenciler üzerinde baskı kurmak içine en ufak bir demokratik talebi acımasızca bastırmakta hiç bir zaman tereddüt etmiyor. Öyle ki geçen hafta içinde kantine bir afiş asmak isteyen öğrencilerin üzerine güvenlik birimlerini salan rektör, özel güvenlik birimlerine ve korumalarına talimat vererek birçok öğrenci arkadaşımızı darp ettirmiştir.

Daha sonra Rektör Boztuğ, okula polis çağırarak birçok arkadaşımızı gözaltına aldırmıştır. Yine Üniversite Senatosu ODTÜ’de yaşanan olayları terörize ederek, üniversite öğrencilerini terörist ilan etmiştir. Biz rektöre soruyoruz. Okulları, üniversiteleri karakollara çeviren mi terörist, demokratik haklarını arayan öğrenciler mi? Ya da 3 bin 500 polisi üniversiteye sokan zihniyet mi, demokratik hakkını arayan öğrenciler mi? Bu nasıl mantıktır anlamıyoruz? En demokratik hakkını arayan öğrencileri terörist ilan eden zihniyeti kınıyoruz ve sesleniyoruz. Terörist sizsiniz sayın rektör. Biz Tunceli Üniversitesi öğrencileri olarak, rektör Boztuğ’un öğrencilere yapılan haksız saldıralar ve göz altılardan dolayı öğrencilerden özür dilemesini ve senato kararını geri çekmelerini istiyoruz’ denildi.

 Eylem sırasında Rektör yardımcıları tarafından yapılan çağrı sonucunda yapılan görüşmede; üniversite Rektörü Durmuş Boztuğ’un Cuma günü yaşanan saldırıdan ve ODTÜ ile ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı özür dilemesi, polisin derhal üniversiteyi terk etmesi, 5 gün devam edecek boykot sürecinde final sınavlarının iptal edilmesi ve soruşturmaların geri çekilerek gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılması, talepleri dile getirildi.

  Rektörlük önünde kitlesel bir basın açıklamasının ardından sloganlarla, zılgıtlarla, mühendislik fakültesine gelen kitle halaylar eşliğinde boykot eylemine devam etti.

                                                                               Dersim Yeni Demokrat Gençlik

 

                                                                                     

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=NMPYLyEaUC8{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu