Gençlik

Tunceli Üniversitesi’nde Newroz coşkusu

İmha, inkâr ve asimilasyona, AKP hükümetiyle birlikte daha da hız kazandıran faşist Türk devleti, karakterine uygun saldırılarına devam ediyor. Newroz tüm engellemelere rağmen Kürt halkının serhildan ruhuyla ve tüm coşkusuyla alanlarda kutlanıyor.

İstanbul’da ve Amed’de yoğun çatışmalar yaşanmış ve Hacı Zengin isimli bir yurtsever şehit düşmüştür. Faşist Türk devletinin “yetkilileri” üzerine düşen yalan söyleme görevini “layıkıyla” yerine getirmiş ve suçu direnen Kürt halkında bulmuştur.

Bu yoğun süreçte Newroz coşkusunun yaşandığı alanlardan biri de Tunceli Üniversitesi oldu. Yeni Demokrat Gençlik’in de örgütleyicisi olduğu Newroz kutlaması yoğun ilgi ve büyük coşkuyla geçti.

Newroz çalışmaları ortak bildiri dağıtımları ve ajitasyonlarla yapıldı. “Kawaların Ateşi Dehakları Yakacak-YDG-DÖDER-TÜÖD” şiarlı pankartın açıldığı eylem Meslek Yüksek Okulu bahçesinde 20 Mart günü gerçekleşti.

Newroz ateşinin yakılmasıyla başlayan eylem de sık sık “Şehîd namirin”, “Disa disa serhildan, disa disa berxwedan”, “Bijî Newroz”, “Newroz pîroz be” sloganları atıldı. Newroz coşkusu çekilen halaylarla devam etti.

Kurumlar adına yapılan ortak açıklamada; Bizler üniversite öğrencileri olarak gözlerimizi açtığımız her dakika hâkim sınıfların anti-demokratik uygulamaları ile karşı karşıya kalıyoruz. Puşi taktığı için ceza alan, ‘ideolojik’ halay çektiği ve ıslık çaldığı için soruşturmalara maruz kalan, emeği ve geleceği için, eşit, bilimsel, parasız ve anadilinde eğitim talebi için sokağa çıktığında gözaltı ve tutuklama terörü gibi uygulamalara muhatap edilen halk gençliğiz. Her ile bir üniversite şiarı ile ‘yoluna devam eden’ ülkemiz hakim sınıflarının sözcülerinden AKP hükümeti ‘ileri demokrasi’ söylemlerini dillendire dursun. Üniversite öğrencilerinin demokratik hak ve talepleri için en ufak bir adım attığında dahi demokrasi maskesi altında faşist uygulamalara maruz kaldığını görüyoruz” denildi.

Ayrıca eylemde, üniversite çalışanları görüntü almak istemiş ve öğrenciler buna izin vermeyip kamerayı kırıp ateşe atmıştır.

Dersim YDG

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu