Manşet

Tunus’ta Belayid İçin Genel Grev(video)

H.Merkezi: Tunus’ta öldürülen muhalif lider bugün toprağa veriliyor. 48 yaşındaki Şükrü Belayid Çarşamba günü uğradığı saldırıda yaşamını yitirmiş buna tepki gösteren halk sokaklara dökülmüştü.

Başkent Tunus’un Cebel Celud bölgesinde toplanana kitle tabutu omuzlara aldı. Cenaze, yapılacak törenin ardından El Cellaz mezarlığında toprağa verilecek. Cenaze için Sidi Buzid de 10 bini aşkın insanın toplandığı bildiriliyor.

Belayid’in fotoğraflarını taşıyan göstericiler, “Huzur içinde yat Belayid, biz mücadeleye devem edeceğiz” sloganı atıyor. İslamcı iktidar partisi Ennahda’nın lideri Muhammed Gannuşi de öfkeli kalabalığın hedefindeydi. Kitle “Katil, suikastçı Gannuşi! Tunus özgürdür, terörizme hayır” diye bağırdı.

Yaşanan suikasta tepki gösteren sendikaların grev çağrısı karşılık buldu. 35 yıl aradan sonra yapılan grev Tunus’ta hayatı felç etti. Greve avukatlar ve hâkimlerde katılıyor. Toplu taşıma araçları çalışmıyor, başkentte uçuşlar iptal edildi esnaf kepenk kapattı. Ruters haber ajansı cenaze törenine on binlerce insanın katılmakta olduğunu duyurdu.

Sendikalara, kitle örgütleri ve halk yaşanan saldırıdan iktidardaki En Nahda partisini sorumlu tutuyor.

Tunus halkı Nahda partisini protesto etmek için ülkenin dört bir yanında eylem yapıyor. Gafsa’da belediye başkanlığı önünde eylem yapan kitle polisin saldırına uğradı, çatışma çıktı. Üniversitelerde Cumartesi ve Pazar günü derslere ara verildi. Fransa Tunus’taki okullarını kapatacağını duyurdu.

tunusssBaşbakan Hamadi Cibali, krizi yatıştırmak için teknokratlardan oluşacak bir hükümet kurulmasını önerdi ancak bu öneri bizzat İslamcı En Nahda partisi tarafından reddedildi. 23 yıl iktidarda kalan Zeynel Abidin bin Ali’nin isyanla devrilmesinden sonra yönetimi alan hükümete karşı olan Şükrü Belayid, insan hakları alanındaki çalışmalarıyla bilinen, , sol eğilimli bir isimdi.

Belayid’in de içinde olduğu Halk Cephesi dahil dört parti suikastın ardından Kurucu Meclis üyeliklerini askıya aldıklarını açıklamıştı. Belayid, 2011’de 12 sol partinin bir araya gelerek oluşturduğu Halk Cephesi’ndeki solcu Demokrat Yurtseverler partisinin genel koordinatörlüğünü yürütüyordu. Belayid, Ennahda’ya yönelttiği sert eleştirilerle biliniyordu.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=z0aDQ5P6GVI{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu