Emek

Tutsak KESK’liler Serbest!

H.Merkezi: KCK adı altında düzenlenen operasyonlar sonucu 22’si tutuklu 72 KESK üye ve yöneticilerinin yargılandığı dava 10 Nisan günü Ankara’da görüldü. 22 kişinin 10 aydır tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması öncesi KESK’liler adliye önünde arkadaşlarına ve yöneticilerine destek verdi. Duruşmayı izlemek için birçok ülkeden, uluslararası konfederasyon ve sendika temsilcisi de dayanışma macıyla Ankaradaydı.

KESK’e dokunma” yazılı pankartlarla Ankara Adliyesi önünde toplanan kamu emekçileri, tutuklu sendikacıların fotoğraflarını taşıdı. Tutuklu sendikacıların fotoğraflarını taşıyan kamu emekçileri, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını haykırdı. Desteğe gelenler arasında yargılanan sendikacıların yakınları, KESK’in de üyesi olduğu uluslararası sendikaların yöneticileri, insan hakları örgütleri, CHP’li, BDP’li ve bağımsız milletvekilleri de yer aldı.

Duruşma öncesi adliye önünde konuşan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, “Bu dava emekten, demokrasiden, barıştan yana olanların davasıdır” dedi. Duruşma salonu tıklım tıklım doldu. Tutuksuz yargılanan KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de katıldığı duruşmada Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, tutuklu bulananlara yoklama yapılmasını istedi. Bazı tutuklu KESK’liler isminin okunmasının ardından Kütçe “Ezi livirim (Burada)” diye yanıt verdi. Kimlik tepsilerinin yapılmasında ise Mahkeme Başkanı Köksal, “Buradaki herkes kimlik tespitinde sorulara Türkçe olarak cevap verecek kadar konuşabiliyor. Yasal olarak Türkçe cevap verme zorundasınız. Daha sonra savunma sırasında dileyen anadilinde konuşur” dedi. Ardından kimlik tespitleri Türkçe olarak yapıldı.

İddianamenin okumasının ardından tutuklu sendikacıların avukatları adına söz alan Av. Yusuf Alataş, “Hukuki yararı olmadığı düşüncesiyle şüphelilerin itiraz hakkı tanınmadı. Silahların eşitliği ilkesiyle bağdaşmayan bir uygulamadır. Savcıların delil toplarken sadece şüphelilerin aleyhine değil lehine de delil toplama sorumluluğu var” dedi.

İddianamede ‘suç’ olarak gösterilen toplantılarla ilgili neden KESK’le irtibata geçilip toplantı detaylarıyla ilgili bilgi alınmadığını da hatırlatan Alataş, iddianamenin kasıtlı olarak bin 144 sayfa ve 94 klasör olarak hazırlandığına, mahkemeyi, medyayı ve kamuoyunu etki altına almak amacıyla iddianamenin şişirildiğini söyledi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in Akil İnsanlar Komisyonu’nda olmasına atıf     yapan Alataş, “Nasıl bir ironidir ki bir başka Akil İnsan Öztürk Türkdoğan da Lami Özgen’i savunuyor” dedi.

Duruşmada savunmalar Kürtçe, Zazaca ve Türkçe yapıldı. Savcı tüm tutuklu sanıkların tahliyesini istedi. Aradan sonra karar açıklandı ve tüm tutsaklar tahliye edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu