Gençlik

“Tutsak Öğrenciler serbest bırakılsın!”

Dersim: 14 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de aralarında YDG’nin ve birçok gençlik örgütünün de bulunduğu Tunceli Üniversitesi öğrencileri gözaltı ve tutuklama terörüne karşı Sanat Sokağında bir araya gelerek Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Seyit Rıza Meydanı’nda kitle adına okunan basın metninde ileri demokrasi söylemleriyle bir taraftan ülkeyi özgürleştiriyorum, karanlık güçlerle hesaplaşıyorum denilip, diğer taraftan da avukat, doktor, gazeteci, sanatçı öğrenci demeden Özel Yetkili Mahkemelerle binlerce kişinin tutuklandığına dikkat çekildi.

Yine okunan basın metninde: “YÖK’ün resmi kayıtların da dahi 800’ün üzerinde tutuklu öğrenci bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde parasız eğitim istedikleri için, puşi taktığı için onlarca yıl ceza alan arkadaşlarımız, devletin bu saldırının en somut örneklerini bizlere gösteriyor. Yine bahsini ettiğimiz demokratik eylemlere katıldıkları için, son birkaç ayda yapılan operasyonlarla TÜÖDER ( Tunceli Üniversitesi Öğrenci Derneği) üyesi 2, DÖDER (Dersim Öğrenci Derneği)  üyesi 9 ve son olarak Yeni demokrat Gençlik okuru 7 öğrenciyle birlikte ilimizdeki tutuklu öğrenci sayısı 30’u bulmuştur. Tutuklanan öğrenci arkadaşlarımızın, tutuklama bahaneleri ise cemaat ve baraj karşıtı olmak, roboski katliamını protesto etmek 1 Mayıs’a, 18 Mayıs’a, Newroza katılmak, gerekçe gösterilerek tutuklanmışlardır.” dendi.

Tutuklanan öğrenciler serbest bırakılsın şiarının yükseltildiği eylemde sık sık “Faşizme karsı omuz omuza”, “YÖK polis medya bu abluka dağıtılacak”, “cemaat dışarı bilim içeri” sloganları atıldı. Yapılan eyleme, çeşitli kurum temsilcileriyle beraber belediye başkanları da destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu