Gençlik

Tutsak YDG’li Taylan Turunç’un davası ertelendi

H. Merkezi: Ümraniye Katliamı’nın 21. yılı dolayısıyla 1 Mayıs Mahallesi’nde yapılan eylem sonrasında polis tarafından gözaltına alınarak tutuklanan ve 7 aydır tutsak bulunan Yeni Demokrat Gençlik dergisi okuru Taylan Turunç’un 2. duruşması 25 Ekim günü Kartal Anadolu Adalet Sarayı’nda gerçekleşti.

Duruşma, saat 10.50’de gerçekleşmesi gerekirken keyfi bir şekilde ertelenerek 15.30’da görüldü. YDG’li Turunç, duruşmaya SEGBİS yöntemi ile katıldı. Savcılık makamı tarafından ceza istenen Turunç’un duruşması 12 Aralık’a ertelenirken, YDG ve Özgür Gelecek okurları da mahkemeye katılarak Turunç’a destek verdi.

 

“Demokratik mevzilerimiz engellenmek isteniyor”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İstanbul YDG, hiçbir somut delilin olmamasına karşın Turunç’un özgürlüğünün engellendiğini belirterek tepki gösterdi. “Taylan tutuklu bulunduğu süre boyunca birçok tecrit dayatması ile karşı karşıya kalmış ve bunlar karşısında hiçbir taviz vermeden direnmiştir” diyen İstanbul YDG, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Yapılanların her türlü anmanın ve yürüyüşün devlet tarafından terörize edilmek istendiği açıktır. OHAL dayatması yapılarak demokratik alanlarda kazanılan mevziler devlet tarafından engellenmek istenmektedir, ki zaten Taylan’ın tutuklanmasındaki temel etken de yapılan katliamlara ‘ses çıkartmak’tı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu