Güncel

Tutsak YDG’liler için yurtta eylem!

Dersim: Egemen sınıfların sözcüsü AKP hükümetinin ‘ileri demokrasi’ söylemleri ile hayat bulan ve muhalif çevrelere karşı olan saldırganlıkları tüm hunharlığı ile devam etmektedir.

Açılımlar ve ileri demokrasi safsatalarının aslında ülkemizde siyasi ve askeri soykırımlar olduğu gerçekliği devrimci-demokrat ve yurtseverlere dönük saldırganlıklarıyla bariz görülmektedir.

Egemenlerin bu saldırganlıkları Dersim’de de devrimci, demokrat ve yurtseverler üzerinde devam etmektedir. Daha önce 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne, 1 Mayıs, 18 Mayıs anmasına katıldıkları için devrimci ve yurtseverlere davalar açılmış ve hapis cezaları ile sonuçlanmıştı.

Bu pervasız saldırıların devamı olarakta Özgür Gelecek gazetesi ve Yeni Demokrat Gençlik dergisi okurlarına dönük gerçekleştirilen saldırılar olmuştur.

Dersim’de 5 Haziran günü sabah 4.30 sularında eş zamanlı gerçekleşen operasyonda YDG dergisi ve Özgür Gelecek gazetesi okuru olan 7 üniversite öğrencisinin gözaltına alınıp Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanmasına yönelik tepkiler devam ediyor.

Yurt idaresinin işbirlikçi tutumu ve bu duruma sessiz kalmasını protesto ve tutsak öğrencilerleler destek amaçlı Tunceli Üniversitesine bağlı KYK yurdunda YDG’nin de  aralarında olduğu Tunceli Üniversitesi öğrencileri tarafından 3 gün sürecek şekilde bir eylem gerekleştirilme kararı alınmıştı.

Cumartesi ve Pazar günü saat 21.00’de başlayan 5 dakikalık ışık kapatıp açma eylemi gerçekleştirildi. Işık kapatıp açma şeklinde gerçekleşen eyleme yurt öğrencileri zılgıtlar, sloganlar ve ıslıklarla eşlik etmişlerdir. Eylem Pazartesi günüde yapılarak sonlandırılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu