Güncel

Tutsaklar Açlık Grevinde

H.Merkezi: Bursa H Tipi Hapishanesinde bulunan tutsaklar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladılar.

Son süreçte bir çok hapishanede tutsaklara baskılar artmış durumda. Yıllardır bu durum hiç değişmedi fakat açlık grevi direnişlerinin ardından baskılar daha da artmış ve görünür olmuş durumda.

Artık üstü kapalı yaptıkları şeyleri daha görünür ve adeta duyururcasına yapıyorlar. Sanki tutsaklara ve dışardakilere yaptıklarınızın karşılığı bu, eğer direnir ve örgütlü mücadele ederseniz sonuçları bunlar dercesine.

Ama gözlerinden kaçırdıkları bir durum var; baskılar mücadeleyi geriletememiş tam tersine örgütlülüğün önemini vurgulayarak direnişler örgütlenmiştir. Faşizmin karşısında bedel ödemekten hiç bir zaman vazgeçilmemiş, bu saldırılar her zaman direnişlerle karşılanmıştır. Bunları bugün birçok hapishaneden örneklerle somutlayabiliriz.
Bursa H Tipi Hapishanesi, Ekim ayında(2012’de) BDP Yıldırım İlçe Örgütü açlık grevlerine dikkat çekmek için bir basın açıklaması örgütlemişti. Açıklamaya faşistlerin saldırmasıyla 22 kişi gözaltına alnmıştı(tabi faşistlerden değil).

Gözaltına alınanlar tutuklanarak Bursa H tipi Hapishanesini götürülmüştü. Şimdi gözaltında bulunan 22 tutsak açılık grevinde. Sebebi ise ailelerine 3 ay görüş yasağı verilmesi.

Hapishane bu keyfi tutumuna gerekçe olarak ise geçtiğimiz haftalarda cezaevinde gerçekleşen açık görüşte siyasi tutsakların, adli tutuklular ile birlikte görüşe çıkmak istememesni gösteriyor.
Tutsaklar da hapishanenin bu keyfi tutumunu protesto etmek için ve bu sorun bir çözüme ulaşana kadar süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olacağını açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu