Dünya

Tutsaklar için Taksim’de yürüyüş!

İstanbul: Tecrite karşı Mücadele Platformu (TKMP) hasta tutsakların yaşadıkları hak ihlallerinin bahara ayları raporunu açıklamak için Taksim’de eylemdeydi.

Saat 13.00’da Galatasaray Lisesi önünde toplanan TKMP bileşenleri “Tecrit işkencesine son” yazılı pankartla Taksim Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Taksim’deki direniş nedeniyşle eyleme İstiklal Caddesi üzerindeki kitle alkışlarla, sloganlarla destek verdi ve eylem oldukça kitlesel geçti.

Hasta tutsakların serbest bırakılmasını ve son yaşanan Antalya Hapishanesindeki tacizleri son bulmasını isteyen devrimciler, Taksim Gezi Parkı direnişini de selamladı.

“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “İçerde dışarda zindanları parçala” “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarla meydanı geçerek Gezi Parkı Merdivenlerinde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada ilk olarak, hapishanelerdeki hak ihlalleriyle ilgili açıklamanın halk ayaklanmasının yaşandığı tarihte yapmanın coşkusunu yaşadıklarını dile getirerek başlandı. Mayıs ayında hapishanelerde pek çok hak ihlali yaşandığını, Sincan 2 No’lu F tipi’de ve Ahlat Hapishanesinde yaşamını yitiren İrfan Eskibağ Gürgin Kurt isimli tutsağın ölüme terk edildiğini hatırlatarak, Mete Dişi’in mücadele sonucu serbest bırakılmasında olduğu gibi son sözün direnenlerin söylediğğini vurguladı.

ıklama hapishanelerde özellikle çocuklara yönelik şiddet ve taciz gibi hak ihlallerinin yaşandığına dikkat çekerek, devletin dışardaki saldırılarının devam ettiğini dile getirdi. Açıklamada AKP’nin yarattığı korku imparatorluğunun yarattığı öfkeyle çatırdağını, onların “barış” ve “Çözümün” gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

ıklamanın ardından bahara ayı dönemi hapishaneler hak ihlalleri raporu basınla paylaşıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu