Güncel

Tutsaklar serbest bırakılsın!

 

İstanbul: 4 aydır her Cuma Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane  önünde bir araya gelen tutsak yakınları bugün (10 Ağustos) saat 12.30’da tutsakların yaşadıklarına dikkat çekmek ve koşularının düzelmesi için “Cuma Eylem”lerini devam ettirdi.

İstanbul TUAD imzalı “Hücreleri boşaltalım, barışı konuşalım” yazılı pankart açan tutsak aileleri ve yakınları ellerinde de hasta tutsakların resimleriyle  “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” vb. sloganlar attılar.

Basın açıklamasını kitle adına TUAD Başkanı Mahmut Taşdan okudu. Taşdan yaptığı açıklamada  ülkede her gün biraz daha gerginliğin tırmandığını, acının ve ölümlerin yaşandığı belirtti. “Bir yandan 1 yılı geçkin süredir Kürk Halk lideri Sayın Abdullah Öcalan’a İmralı yüksek güvenlikli cezaevinde uygulanmakta olan ağırlaştırılmış tecrit başka bir deyişle imha politikası, diğer yandan sayısı yüzleri aşan tıpkı Sayın Öcalan gibi tecrit altında tutulan hasta tutsaklar...” diyen Taşdan,  Şemdinli’de yağmur gibi yağdırılan kurşunlar ve çözüme yanaşmayan bir iktidar olduğunu belirtti.

Son dönemde artan saldırıların hapishanelerde de yoğunlaştığını belirten Taşdan, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve hapishanelerde yaşanan insanlık dışı uygulamaların ise son bulması gerektiğini ifade etti. “Bolu T tipi cezaevine sürgün edilen 8 tutsak arkadaşımız bu uygulamalara karşı başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 22. Gününde” diyen Taşdan,   Tutsakların bu onurlu yaşam mücadelesinde yalnız olmadığını ve tutsakların yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayarak sözlerine son verdi.

Açıklamanın okunmasından sonra bir ana söz alarak  “Her gün her iki taraftan gençlerimiz ölüyor. Artık yeter diyoruz, Sayın Öcalan ile müzakere yapılmalı, Öcalan ile diyalog olmadan bu işi çözemeyiz” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu