Güncel

Tutsaklara gardiyan işkencesi!

Nusaybin’de ki özyönetim direnişleri sırasında işkenceyle gözaltına alınıp tutuklanan Erkan Benli’nin mahkemeye getirilirken Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldığı öğrenildi

H.Merkezi: Pazartesi günü 6’ncı duruşması görülecek olan Nusaybin Davası için Bafra’dan Mardin’e getirilen tutsaklardan sanatçı Erkan Benli ve Sadık Tan’ın, önceki gün bekletildikleri Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldıkları belirtildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da tahliye edildikten sonra tutuklanan 53 kişinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması 25 Şubat tarihinde görülecek. Haklarında 76 kez ayrı ayrı “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası istenen tutukların yargılandığı davanın duruşması Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek.

SEGBİS’i reddeden tutsaklar Mardin’e getirildi

Bir önceki duruşma Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunma yapmayı ret etikleri için 25 Şubat (Pazartesi) günü görülecek olan duruşmada hazır edilmesi kararlaştırılan tutsaklar ise kente sevk edilmeye başlandı. Bafra, Osmaniye, Elazığ, Tokat ve Van’daki hapishanelerde bulunan tutsakların bir kısmının Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne getirildiği öğrenildi.

Çıplak aramayı reddeden tutsaklara işkence yapıldı

Duruşma için tutuklu bulundukları Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden kente getirilen sanatçı Erkan Benli ve Sadık Tan’a yolda işkence yapıldığı öğrenildi. Benli ve Tan’ın, yola çıkarıldıktan sonra bekletildikleri Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanların çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri için işkenceye maruz kaldıkları kaydedildi. Benli ve Tan’ın, ayrıca gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıkları aktarıldı.

Hepsi gardiyandı

İşkence edilen tutsaklar, yakınlarına yaşananları şu sözlerle aktardı: “Zaten başka bir cezaevinden ring aracı ile getirildik. Ancak buna rağmen Elazığ’da çıplak arama dayatıldı. İnsanlık onuruna aykırı bir tutum olduğu için çıplak aramayı kabul etmedik. Bunun üzerine bir grup gardiyanın saldırısına uğradık. Hakaretler yağdırarak, tekme ve yumruklarla saldırıya uğradık. Aşağılayıcı sözler sarf edip, küfürler ettiler. Yüzümüze darbe almamak için ellerimizle kendimizi korumaya çalıştık. Saldıranlar arasında jandarma yoktu. Hepsi gardiyandı.”

Söz konusu durumun, cezaevine giden avukatlara da anlatıldığı öğrenildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu