Güncel

TUTUKLAMA TERÖRÜ | TJA’lı Ayla Akat ve 16 HDK/HDP’li tutuklandı

H. Merkezi: Amed’de gözaltına alınan TJA aktivisti Ayla Akat, Ardahan’da 2015 yılında Kamber Morkoç’un cenaze töreninde yaptığı konuşma nedeniyle tutuklanırken, İstanbul’da 7 Şubat’tan beri gözaltında olan HDK ve HDP üyelerinden de 16 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti ve HDP Êlîh eski Milletvekili Ayla Akat hakkında, 12 Temmuz 2015’te Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Gundik (Koyunlu) köyünden Şenkaya ve Göle arasında bulunan ormanlık piknik alanına giden minibüsün askerler tarafından taranarak katledilen Kamber Morkoç için Göle ilçesinde yapılan cenaze töreninde yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, 19 Şubat günü Amed’deki evinden çıktığı sırada gözaltına alınarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Akat, dün Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Burada SEGBİS yoluyla ifade veren Akat, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla hakimliğe sevk edilerek tutuklandı.

 

İstanbul’da 16 tutuklama!

Gözaltı ve tutuklama terörü kapsamında dün tutuklananlar arasında 16 HDK ve HDP’li de vardı. İstanbul’da 7 Şubat günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 30 kişi, dün Çağlayan Adliyesi’ne götürüldü.

30 kişiden 19’u tutuklama istemiyle, 9 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılma istemiyle  nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. 28 kişinin ifadesi farklı dört sulh ceza hakimliği tarafından alındı. Hakimlikler tarafından Filiz Yılmaz, Metin İlan, Suphi Yıldız, Bedia Aydemir, Gonca Yangöz, Şamil Altan, Abdulselam Yolcu, Taylan Talaş, Hüseyin Gencer, Celalettin Can, Atilla Sayır, Erhan Sarıkaya, Gülsen Biter, Vahit Dalgıç, Taylan Ürün ve Can Memiş hakkında tutuklama kararı verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu