Güncel

Halkın Hukuk Bürosu avukatları sürgün edildi

H.Merkezi:  Tutuklanarak Silivri Hapishanesine götürülen Halkın Hukuk Bürosu avukatları çeşitli hapishanelere sürgün edildi.

Nuriye ve Semih’in avukatlığını yapan Halkın Hukuk Bürosu (HHB) çalışanı 16 avukat 12 Eylül’de gözaltına alınmıştı. Avukatlar pek çok işkenceye maruz kaldıkları 9 günlük gözaltının ardından 20 Eylül’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldılar.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Can Tuncay, avukatların tamamını tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. Gece saatlerinde tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen avukatlardan 14’ü tutuklandı.

Savunmalar “örgüt üyeliği” sayıldı!

Soruşturmaya eklenen Berk Ercan adlı bir tutuklunun “tanık ifadeleri” dayanak gösterilerek avukatlara çeşitli suçlar yöneltildi. Söz konusu tanığın ifadeleri üzerinden avukatların; Berkin Elvan, Dilek Doğan, Hasan Ferit Gedik, Sabancı Suikastı davalarıyla ilgilenmeleri ve açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı savunmaları suçlama konusu haline getirildi.

Soruşturmada, HHB avukatlarının Sur, Cizre, Silvan, Reyhanlı, Soma, Ermenek gibi bölgelerde yaşananların yanı sıra, “doğal afet”, “iş kazaları” gibi ülke gündemine giren olaylarla ilgili heyet oluşturması da “suç” sayıldı. Savcı, “tanık ifadesi”ne dayanarak, heyetlerin İstanbul’a döndüklerinde Halk Cephesi adına basın toplantısı ve açıklama yaptıklarını, bölgedeki izlenimlerini örgütün yurtdışı komitesine şifreli notlarla aktardıklarını iddia etti.

Avukatların savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra 14 avukat tutuklandı.

Tutuklanan 14 avukat sürgün edildi

Nuriye ve Semih Özakça’nın tutuklanan 14 avukatı Silivri’den çeşitli hapishanelere sürgün edildi. Açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 20 Eylül’de tutuklanan 14 avukatı sürgün edildi.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, dün Silivri 9 Nolu Hapishane’ye götürülen avukatların, bugün çeşitli hapishanelere sürgün edildiğini duyurdu.

Behiç Aşçı ve Aytaç Ünsal Burhaniye T Tipi , Şükriye Erden ve Didem Ünsal Karabük T Tipi, Naciye Demir, Bartın Timtik, Zehra Özdemir Bolu T Tipi, Emru Timtik ve Yağmur Evin Balıkesir T Tipi, Aycan Çiçek ve Ayşegül Çağatay Düzce T Tipi, Özgür Yılmaz Edirne T Tipi, Süleyman Gökten Tekirdağ 1 Nolu T Tipi, Engin Gökoğlu Tekirdağ 2 Nolu T Tipi hapishanelerine sürgün edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu