Gençlik

Tutuklu öğrenciye 7 yıl 4 ay hapis cezası

H. Merkezi: Bir arkadaşının evine giderken polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan ve 21 aydır tutuklu bulunan üniversite öğrencisi Emine Akman hakkında açılan davanın karar duruşmasında Akman’a “örgüt üyeliği” ve “patlayıcı madde naklettiği” iddialarıyla 7 yıl dört ay hapis cezası verildi. Tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurulan Akman adli kontrol tedbiri ve yurt dışı yasağı getirilerek tahliye edildi.

İstanbul Ataşehir’de 14 Ağustos 2011 tarihinde bir arkadaşının evine giderken polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan ve bir marketi ateşe vermekle suçlanan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Emine Akman’ın yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Akman hazır bulunurken, bir çok öğrenci ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TODİ) aktivisti Akman’a destek vermek amacıyla duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Duruşmada Kürtçe tercüman eşliğinde savunmasını yapan Akman, daha önce yaptığı savunmaları tekrar ettiğini ve suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tahliyesini istedi. Akman’ın avukatı Hüseyin Boğatekin de müvekkili ile ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, tahliyesini talep etti. Duruşmaya savcının verdiği mütalaanın ardından ara veren mahkeme heyeti aranın ardından açıkladığı kararında Akman’a cezai indirimle birlikte “örgüt üyeliği” iddiasıyla 3 yıl 1 ay, “patlayıcı madde naklettiği” iddiasıyla da 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti Akman’ın tutuklu bulunduğu süreyi göz önünde bulundurularak adli kontrol tedbirleri uygulanarak, tahliye edilmesine karar verdi.

Duruşma öncesi Akman’la dayanışmak amacıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen TODİ üyelerinin açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Açıklamanın engellenmesi üzerine TODİ üyeleri yasağı alkışlarla protesto ederek duruşmayı izlemek üzere adliyeye girdi.

Öte yandan duruşma salonunun önünde karar beklendiği sırada TODİ üyesi bir öğrencinin elinde katlanmış bir halde duran ve üzerinde “özgürlük” yazan pankarta polisler tarafından el konuldu. (Diha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu